23.05.2011 - 15.06.2011

Galeria “Okno”
prezentuje zdjęcia ze zbiorów
Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego
Dawny Tarnobrzeg

Zdjęcia prezentowane na wystawie „Dawny Tarnobrzeg” pochodzą ze zbiorów Tarnobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Fotografie dokumentujące historię Tarnobrzega gromadzone są od 5 lat przez Stowarzyszenie i Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Michała Marczaka w corocznym konkursie ph. „Tarnobrzeg wczoraj i dziś”.

W ubiegłym roku prezentowaliśmy dzisiejszy Tarnobrzeg z okazji 20 – lecia samorządu miejskiego, obecnie przypominamy jego wygląd, wydarzenia i ludzi z tamtych lat.

Na wystawie “Malowany Tarnobrzeg” prezentowanej w Galerii “Okno” znalazło się 26 obrazów przedstawiających miasto namalowane częściowo z natury ( w plenerze ) a także z fotografii ( pozostałe 3 prace to kwiaty – majowy bez). Wykonane zostały pastelami i w technice temperowej. Autorami są słuchacze sekcji plastycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu. Jest to już 7 wystawa. Poprzednie odbyły się: w 2008 i 2010 r. w Domu Kultury w Koprzewnicy, 2009 r. w Tarnobrzeskim Domu Kultury, 2009 r. w Restauracji “Kaprys” w Tarnobrzegu, 2009 r. w PWSZ w Tarnobrzegu, 2010 i 2011 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu. Obecna ekspozycja to niewielki, wybrany z wielu zestaw obrazów tematycznie związanych z Tarnobrzegiem. Około 100 prac zaprezentowanych zostanie 21 czerwca 2011 roku w galerii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu przy ulicy Wyszyńskiego 10.

W czerwcu mija 3 lata od utworzenia sekcji plastycznej. Aktywnie z w zajęciach bierze udział 18 pań, pragnących poprzez rysunek i malarstwo wyrazić swoje wewnętrzne nastroje i napięcia. W pracach pojawiają się różne tematy – martwa natura, pejzaże, kwiaty, a także prace inspirowane dziełami uznanych mistrzów w szczególności impresjonistów. Opiekunem artystycznym grupy jest mgr Helena Pilecka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu – również seniorka.

Wystawę można oglądać od 23 maja do 15 czerwca 2011 roku.