29.05.2011 - 04.06.2011

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2011

w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu

29 maja – 5 czerwca

Od 10 lat w pierwszym tygodniu czerwca  obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany przez Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom. W roku bieżącym jest to już dziesiąty, a więc Jubileuszowy OTCD połączony z obchodzonym po raz pierwszy Międzynarodowym Tygodniem Czytania Dzieciom.

W tej popularnej, pięknie rozrastającej się  kampanii społecznej Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka uczestniczy od samego początku. Dzięki aktywnej, serdecznej współpracy z tarnobrzeskimi przedszkolami i szkołami oraz licznymi dorosłymi wolontariuszami akcji, często gościmy liczne grupy dzieci w naszej bibliotece. Wspólnie czytamy, ilustrujemy poznane książki, wymyślamy dalsze przygody bohaterów, inscenizujemy klasykę dziecięcą. Natomiast na spotkaniach z udziałem psychologów,  przeczytane fragmenty książek inspirują do rozmowy o zagrożeniach społecznych, także o uniwersalnych wartościach moralnych: przyjaźni , tolerancji, empatii, dobrym zachowaniu na co dzień.

Wzorem lat ubiegłych Miejska Biblioteka Publiczna zrealizowała wiele różnorodnych imprez czytelniczych dla dzieci. Dzięki życzliwemu wspieraniu akcji przez Prezydenta Miasta Tarnobrzeg, Pana Norberta Mastalerza inauguracja X OTCD odbyła się 30 maja br. w niecodziennej, serdecznej  atmosferze w Urzędzie Miasta. W samo południe  Prezydent Tarnobrzega spotkał się z uczniami Społecznej Szkoły Podstawowej im. Małego Księcia, opowiedział dzieciom o swojej pracy i przeczytał zabawną opowieść „Baba Jaga u dentysty” autorstwa: Jana Kazimierza Siwka i Stanisława Zygmunta.

Uroczysta inauguracja zapoczątkowała „wielkie czytanie” w całym Tarnobrzegu.

1 czerwca w Dniu Święta Dzieci na Placu Bartosza Głowackiego odbyła się impreza „Tarnobrzeg Dzieciom” pod patronatem Prezydenta Norberta Mastalerza, zorganizowana przez Towarzystwo ESTEKA przy współpracy z licznymi instytucjami. Była to doskonała okazja do popularyzacji książki i głośnego czytania dzieciom. Bibliotekarze ucharakteryzowani na postacie baśniowe prowadzili konkursy i zgaduj-zgadule literackie, czytali również baśnie, których bohaterów reprezentowali. Natomiast w Bibliotece Głównej milusińscy uczestniczyli w pokazie grafiki komputerowej. Grzegorz Środa zaprezentował proces  ilustrowania  literatury dziecięcej  z wykorzystaniem graficznych programów komputerowych.

W Filii nr 1 pod hasłem „Niekonwencjonalne czytanie” ,     3 czerwca  br. przeprowadzono konkurs recytatorski „Wiersze Czesława Janczarskiego” przygotowany przez pracowników Oddziału dla Dzieci. Premiowane miejsca zdobyły: Aleksandra Salwa, Julia Wójcik,  Dominika Sudoł, ponieważ pozostali recytatorzy prezentowali wybrane wiersze także  profesjonalnie, wszyscy uczestnicy nagrodzeni zostali dyplomami i atrakcyjnymi książkami.

Równolegle do tych imprez, przez cały tydzień w Bibliotece Głównej i wszystkich filiach, odbywały się spotkania czytelnicze pod hasłem „ Z dziennikarzami Radia Leliwa - europejskie podróże po literaturze”. Dziennikarze czytali dzieciom baśnie i legendy narodów Europy, podkreślając tym samym współudział w obchodach I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom. Podsumowaniem literackich podróży było spotkanie Prezesa Radia Leliwa,  Bogusława Szwedo z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu. Dzieci zwiedziły studio, poznały pracę dziennikarzy radiowych i wysłuchały czytanych bajeczek.

Celowość prowadzenia imprez czytelniczych dla dzieci jest bardzo przejrzysta i oczywista. Wszyscy wiemy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem. Trzeba ciągle inwestować w popularyzację czytelnictwa, także w głośne czytanie dzieciom, gdyż jest to najbardziej skuteczna i przyjazna metoda wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka. I tylko systematyczne czytanie dobrze dobranych, atrakcyjnych treści stwarza szansę pozyskania czytelnika, zarażenia go na całe życie książką, aby bez trudu i zmuszania przez cale życie sam czytał.