23.09.2011 - 30.10.2011

Wystawa

„90 lat Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie”

Do 30 października 2011r. w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Michała Marczaka prezentowana była wystawa pod tytułem „90 lat Muzeum Wojska Polskiego” w Warszawie. Muzeum powołane zostało do życia decyzją Naczelnego Wodza Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego 22 kwietnia 1920 roku.  Już na samym starcie Muzeum posiadało w swych zbiorach około 3000 militariów. Kolejne lata to czas pozyskiwania pamiątek narodowych rewindykowanych z Rosji i Austrii oraz od licznych ofiarodawców i kolekcjonerów. W czasie wojny i okupacji, w wyniku grabieży, Muzeum poniosło niepowetowane straty materialne. Po wojnie reaktywowano działalność Muzeum, zabezpieczono ocalałe obiekty i rozpoczęto poszukiwania utraconych. Dziś Muzeum to nie tylko ekspozycje mówiące o historii polskiego oręża, to również doskonałe zaplecze do pracy naukowej.

Wystawę otworzył prof. dr. hab. Janusz Cisek Dyrektor Muzeum, który przybliżył tarnobrzeżanom dziewięćdziesięcioletnią  działalność Muzeum w służbie tradycji i historii wojska.