Paulina Wilk zadebiutowała w 2011 r. książką „Lalki w ogniu.Opowieści z Indii” za którą, rok później otrzymała nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fidlera oraz nominację do Literackiej Nagrody Nike.

Jej najnowsza powieść „ Znaki szczególne” to osobista historia dorastania w czasie transformacji. Autorka współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką” magazynem reporterów „Kontynent”, a także TVP Kultura i Polskim Radiem. Jest współzałożycielką Fundacji „Kultura nie boli”. Spotkanie, które odbyło się 19 pażdziernika br. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 MBP , zdominował temat Indii. Pisarka z ogromną pasją opowiadała o niezwykle zróżnicowanej, pełnej kontrastów i paradoksów kulturze Indii. Mówiła o codzienności, która ma również swoje ciemne oblicze, wynikające nierzadko z głęboko zakorzenionej tradycji oraz o największych problemach Indii, jak bieda, przeludnienie czy los kobiet. Opowieść autorki, w której nie zabrakło detali i ciekawostek, można było porównać do ścieżki życia człowieka: od narodzin aż do śmierci. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in. , jak wygląda pierwsza randka młodzieńca, ceremonia zaślubin, czym poczęstować gości, by nie wywołać niesnasek religijnych, jak przebiega obrządek pogrzebowy. Barwna, ekscytująca, pełna zachwytu a zarazem rzeczowa opowieść, oparta na własnych doświadczeniach i przeżyciach po blisko 10-letnim pobycie autorki w Indiach, sprawiła, że czas spotkania minął nadspodziewanie szybko.