"Czytanie – mądra rzecz”
XIII Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom"

Przez cały rok Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu włączając się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” organizuje w swoich agendach i filiach spotkania, których celem jest promowanie idei głośnego czytania, wspieranie zdrowia emocjonalnego oraz budzenie i rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych wśród najmłodszych. Jest to jedna z wielu form wychowania myślącego, kulturalnego, ciekawego świata i emocjonalnie inteligentnego człowieka. Scenariusze spotkań opracowywane przez bibliotekarzy oparte są głównie na zbiorach biblioteki.

Tarnobrzescy bibliotekarze również, już po raz trzynasty, włączyli się do realizacji obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia  Głośnego Czytania Dzieciom. W tym roku do współpracy zaproszono przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

Z najmłodszymi czytelnikami oddziałów dla dzieci Biblioteki Głównej, filii nr 1 i 2 oraz filii nr 4,5,6 i 7 spotkali się ast. szt. Andrzej Barnaś i mł. asp. Robert Szymański. Obaj panowie przeczytali dzieciakom swoje ulubione bajki i wiersze z dzieciństwa, a następnie zaprosili

do „ zwiedzania” radiowozu. Uciechy było co niemiara. Szczególnie w chwili, kiedy można było choć przez sekundę podać komunikat przez głośnik lub włączyć sygnał.

Na zakończenie Tygodnia pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu zaprosili do wspólnej zabawy wychowanków tarnobrzeskich przedszkoli. Imprezę pod hasłem „ Czytanie – mądra rzecz” zorganizowano 6 czerwca na pl. Bartosza Głowackiego. Rozpoczęła ją p. Anna Czaplińska, Naczelnik Wydział Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu Urzędu Miasta, doskonałą interpretacją wiersza J. Tuwima „ Lokomotywa”.

Następnie, w krótkich programach artystycznych zaprezentowały się wychowankowie przedszkoli nr 1,2,3,4,5.

W drugiej części spotkania przedszkolaki powędrowały bajkowym pociągiem do stacji Zwierzątkowo, Wierszykowo, Legendowo i Baśniowo.

Na każdej stacji czekały na nich panie bibliotekarki, w baśniowych strojach, z fragmentami bajek, zagadkami literackimi i propozycją wspólnych zabaw.

Na zakończenie imprezy Stanisława Mazur - Dyrektor MBP w Tarnobrzegu wręczyła przedstawicielom przedszkoli upominki książkowe ufundowane przez Księgarnię Literacką w Tarnobrzegu oraz  Zarząd Koła SBP w Tarnobrzegu. Każdy dzieciak  opuszczał teren zabawy z soczkiem i balonikiem w ręku.

W ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka przeprowadziła 14 różnorodnych form pracy z młodym czytelnikiem w których wzięło udział 810 osób.