http://mbp.tarnobrzeg.pl/templates/redevo_aphelion/images/icon_date.gif Wprowadzono, 23 czwartek 2014

ks. JAN KALINKA
"Ósmy kosz okruchów "

27.06.2014, godz. 18.00

    W roku bieżącym minęło już 4 lata od śmierci ks. Jana Kalinki. Z tej też okazji 27 czerwca w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej im.dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu odbyła się promocja zbioru wierszy „Ósmy kosz okruchów”. Spotkanie poprowadziła Dorota Kozioł redaktor tej niecodziennej publikacji.
    Ks. Jan Kalinka, rodowity mokrzyszowianin, święcenia kapłańskie otrzymał w 1970 roku. Przez ostatnie 20 lat posługę kapłańską pełnił w parafii pw. Św. Jadwigi Królowej w Wólce Podleśnej w podrzeszowskiej gminie Trzebownisko.Tu też rodziła się jego poezja, „…zapis niezwykle mądrych i dojrzałych obserwacji z wędrówek po życiowych ścieżkach; zarówno tych, z których dobrze widać Boga, jak też i tych, na których coś lub ktoś Go nam przesłania…”.Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie w 2010 r. mając 64 lata.
    „Ósmy kosz okruchów” jest w znacznej części zbiorem wierszy znanych czytelnikom z poprzednich wydań :„Widok Pielgrzymkowy”,„Jak cienką jest ta zasłona”, „Musiało boleć” oraz „Gdyby wszystko było proste…”.Ostatnia, piąta część zatytułowana „Wiersze z szuflady” to niepublikowane wcześniej utwory z całego okresu twórczego ks. Kalinki. Przy najstarszym z nich widnieje rok 1968, ostatni utwór sygnowany jest datą 7 września 2003 roku.

    Dochód ze sprzedaży promowanego zbioru poezji przekazany został rodzinie przewlekle chorej Katarzyny Zych z Mokrzyszowa.