http://mbp.tarnobrzeg.pl/templates/redevo_aphelion/images/icon_date.gif Wprowadzono, 16 październik 2014

Monika Sokół
"Serce kamienia"

23.10.2014 godz. 18.00

Monika Sokół urodziła się w Tarnobrzegu. Studiowała w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim antropologię kulturową.  Do Norwegii wyjechała osiem lat temu. Mieszka w pobliżu Lillehamer i pracuje w szkole wyższej - Lillehamer University College. Prozę pisze w wolnych chwilach. Monika Sokół od lat aktywnie działa na rzecz promocji polskiej kultury w Norwegii, głównie w regionie Lillehammer, organizując wystawy i seminaria. W 2011 roku została laureatką przyznanej przez Fundację Teraz Polska nagrody Wybitny Polak w Norwegii w dziedzinie nauki. Od kilku lat prowadzi również badania dotyczące polskiej emigracji w Norwegii, próbując zaznaczyć niemały wkład Polaków w rozwój norweskiej gospodarki, kultury i sztuki.

"Serce kamienia” jest jej pierwszą powieścią. Wcześniej publikowała opowiadania z dziedziny fantastyki w czasopismach związanych z tym nurtem, a także w periodykach internetowych. Powieść "Serce kamienia” została wydana nakładem gdyńskiego wydawnictwa Novae Res.

Promocja „Serca kamienia” pierwszej powieści tarnobrzeżanki Moniki Sokół spotkała się z dużym zainteresowaniem osób przybyłych na spotkanie.

Autorka odpowiadała na liczne pytania dotyczące podejmowanej w powieści tematyki, wykorzystania mitologii celtyckiej w budowaniu fabuły oraz zainteresowań tą kultura. Zaprezentowała fragmenty powieści ukazujące starożytny świat Celtów, w którym umieściła bohaterów Magran i Segomarasa.

Spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej atmosferze. Pani Monika odpowiadała  również  na pytania, które dotyczyły jej życia oraz promocji kultury polskiej w Norwegii.