21.11.2012 - 14.12.2012, Filia nr 2 /Osiedle Siarkowiec/

„Plakaty i książki Janoscha”
Wystawa niemieckojęzycznych książek dla dzieci.
Ekspozycja użyczona przez Goethe Instytut
w Krakowie
Galeria “Okno” prezentuje wystawę “Na koniec jesieni”, którą tworzą prace o różnej tematyce i technice 13-tu  autorów. W obecnej ekspozycji dzięki lalkom Doroty Stadnik, rysunkom Barbary Komanieckiej i obrazom Parycji Kałdon przewija  się motyw baśniowy. Są też kwiaty Haliny Całki, Haliny Wiącek, Marioli Gadowskiej, krajobrazy Emilii Grzywacz. Mirosław Mietła zatrzymał w kadrze barwną jesień w górach. Zdjęcia wykonane w Budzie Stalowskiej przez Piotra Morawskiego oddają atmosferę tegorocznego “rykowiska”. Mając bystry wzrok i wyobraźnię można dostrzec w przedmiotach codziennego użytku, materiałach, widokach niezwykłe tematy do fotografowania. Czesław Korczak wypatrzył je w jesiennych kałużach, a Małgorzata Jackowska zamieniła zwykłą dziurę w płocie, kamień, rdzę w kominie w obrazy abstrakcyjne. Na wystawie pojawiają się też twarze w rysunkach Alicji Stępień i obrazach Łukasza Saturczaka.
Wystawę można oglądać od 25 października do 22 listopada 2012 roku.

Janosch (właśc. Horst Eckert) -  jeden z najpopularniejszych ilustratorów i autorów książek dla dzieci w Europie, grafik, malarz. Urodził się w 1931 roku w Zabrzu  w robotniczym bieda-domu. Autor ponad 300 książek dla dzieci, przetłumaczonych na ponad 30 języków, w tym cyklu o przygodach Misia i Tygryska. Jego dorobek wpisuje się w ten sam nurt w europejskiej literaturze co "Muminki" Tove Jansson, „Pipi Langstrumpf” Astrid Lindgren czy "Mały Książę" Saint-Exupéry'ego. Obecnie mieszka na Teneryfie.

Sekretem Janoschowych książeczek, jest prosty język i  ilustracje tworzone precyzyjną kreską, rysowane piórkiem i kolorową akwarelą. Autor jak mało kto potrafi wczuć się w świadomość dzieci. Naiwny realizm miesza z finezją i fantazją. Dyskretnie uczy swych czytelników wrażliwości, dobroci i współczucia.