Cezary Łutowicz
Biżuteria, fotografia - inaczej

Oryginalna biżuteria z naturalnego, unikalnego krzemienia pasiastego zwanego „kamieniem optymizmu”  oraz współczesna fotografia  eksperymentalna zafascynowała gości wernisażu wystawy  autorskiej Cezarego Łutowicza „Biżuteria i fotografia – inaczej”. Wernisaż odbył się 12 grudnia bieżącego roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Cezary Łutowicz, znany  artysta złotnik z Sandomierza, odkrywca i popularyzator „diamentu ziemi sandomierskiej” ze swadą opowiadał  o swoich artystycznych pasjach: zauroczeniu krzemieniem pasiastym  oraz zafascynowaniu fotografią jako dziełem sztuki. Kamień rzadszy niż diament - krzemień pasiasty, artystycznie przetworzony prze Pana Cezarego tworzy jedyną w świecie cenioną i podziwianą kolekcję biżuterii. Wystawy indywidualne w wielu miastach Europy, Azji, Ameryki rozsławiły nie tylko ich autora, ale także Ziemię Sandomierską i Polskę. Spełniło się marzenie artysty,  krzemień pasiasty stał się symbolem polskości.

Cezary Łutowicz jest także człowiekiem sukcesu w dziedzinie fotografii artystycznej.  Zdobył wiele prestiżowych wyróżnień w tej sferze twórczej, między innymi, został doceniony i nagrodzony za rozszerzenie granic fotografii. Jak szczerze wyznał w czasie wernisażu, szacunek do fotografii klasycznej ma dalej w sobie,  ale inspiruje go głównie fotografia jako świadoma transformacja obrazu z wykorzystaniem współczesnych technologii komputerowych. Potwierdzają to eksponowane na wystawie fotografie – obrazy Nowego Jorku, miasta często odwiedzanego przez artystę.  Swoją kolekcję fotografii autor trafnie, ciekawie skomentował: „Powidoki, ten termin, choć nie precyzyjnie przeze mnie  użyty, jest najlepszym słowem na to co chcę przekazać. Żadne zdjęcie nie opisze, nie przybliży, nie odda prawdy o tym miejscu… Postanowiłem pokazać emocje, które we minie zostają… – a czy to jeszcze są zdjęcia…?”.

W roku bieżącym artysta obchodzi Jubileusz 40-lecia pracy twórczej i z tej okazji Dyrektor Biblioteki Stanisława Mazur pogratulowała Jubilatowi sukcesów, życzyła  dalszych osiągnięć w życiu osobistym i zawodowym oraz  zaprosiła do kontynuowania współpracy z biblioteką

Wernisaż wystawy uświetniła młodzież z Prywatnej Szkoły Muzycznej w Tarnobrzegu profesjonalnie przygotowana  przez  Dyrektora Krzysztofa Zwierzyńskiego. Repertuar z kanonu klasyki polskiej muzyki rozrywkowej, brawurowo wykonali: Martyna Gawlik, Kamila Papka, Karolina Gromska, Luiza Grąziel, Natalia Burdzel, Małgorzata Kusik, Paweł Lis, Piotr Pluta, Arkadiusz Kokowicz, Sebastian Sikora, Sebastian Nowak.

Wystawa czynna do końca stycznia 2013 roku, zapraszamy.