http://mbp.tarnobrzeg.pl/templates/redevo_aphelion/images/icon_date.gif Wprowadzono, 23 marca 2013

Wernisaż wystawy
PAWLASÓWKA
magia miejsca i ludzi
26.04.2013, godz 18.00

Historię Tarnobrzega, szczególnie rozwój życia kulturalnego miasta, przypomina wystawa „Pawlasówka – magia miejsca i ludzi” prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka.

„Pawlasówka” - dom doktora Eugeniusza Pawlasa przy ul. Mickiewicza 30,  w okresie 20-lecia międzywojennego, była sprawnie funkcjonującą prywatną instytucją artystyczno-literacką. To dzięki wyjątkowej atmosferze stworzonej przez gospodarzy posiadłości gościły w niej intelektualne elity Tarnobrzega, a także wybitne persony znane w ogólnopolskim środowisku artystyczno-kulturowym. Doktorostwo odwiedzali: Emil Zegadłowicz, Marian Ruzamski, Stefan Żechowski,  Leon Wyczółkowski, Stanisław Piętak, Andrzej Piwowarczyk. Prowadzono korespondencję, między innymi z Julianem Tuwimem, Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, Mieczysławem Grydzewskim. Tu E. Zegadłowicz kończył pisać „Motory”, a S. Żechowski tworzył znakomite ilustracje do tej powieści.

Wystawa dokumentuje charakter i funkcjonowanie tego ważnego ośrodka kultury w międzywojennym Tarnobrzegu. Tworzą ją  unikatowe dokumenty, między innymi: umowa przedwstępna zawarta  10.10.1929 r. między hr. Zdzisławem Tarnowskim a dr. Eugeniuszem Pawlasem w sprawie nabycia „Pawlasówki”, rękopis wypracowania napisanego przez Emila Zegadłowicza dla Ali Pawlasówny,  zachowana korespondencja i liczne zdjęcia osób związanych z „Pawlasówką”. Całość uzupełniają oryginalne obrazy Mariana Ruzamskiego, przyjaciela rodziny Pawlasów oraz książki ze zbiorów biblioteki, także kontrowersyjne „Motory” E. Zegadłowicza ilustrowane przez S. Żechowskiego.

Kuratorem wystawy jest prof. dr hab. Tadeusz Zych, właściciel większości prezentowanych dokumentów. Do powstania ekspozycji przyczynili się także: Elżbieta Chruściel, Anna i Marek Freyerowie, Maria Insadowska, Grzegorz Komada, Tadeusz Milarski, Maria Orzeł-Łysiak, Sławomir Stępak, Helena i Stanisław Szwedowie, Anna i Wojciech Żarów, którzy chętnie użyczyli swoje pamiątki rodzinne. Dziękujemy za życzliwość i pomoc oraz zapraszamy do zwiedzania wystawy.