http://mbp.tarnobrzeg.pl/templates/redevo_aphelion/images/icon_date.gif Wprowadzono, 17 czerwca 2013

"Z HISTORII SZKOLNICTWA
POWSZECHNEGO
W TARNOBRZEGU"
200 - LAT ISTNIENIA

12.06.2013 - 12.07.2013

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka, włączając się w program miejskich obchodów 200 - lecia  szkolnictwa powszechnego w Tarnobrzegu,  przygotowała wystawę „Z historii szkolnictwa powszechnego w Tarnobrzegu – 200 lat istnienia”. Prezentowane  na wystawie unikatowe dokumenty, między innymi,  wykazy uczniów, świadectwa, podręczniki i zdjęcia  pochodzą z prywatnych zbiorów Sławomira Stępaka i dr.hab. Tadeusza Zycha. Ekspozycja podzielona została na cztery części :czasy zaboru austriackiego, okres międzywojenny,  czas okupacji i czasy PRL- u.

W czasie wernisażu dr. hab. Tadeusz Zych, w swoim krótkim wykładzie inauguracyjnym,  przybliżył licznie zgromadzonym słuchaczom dzieje szkolnictwa tarnobrzeskiego. Szczególną uwagę zwrócił  na rok 1813 kiedy to w Tarnobrzegu powstała  pierwsza szkoła  ogólnodostępna. Wiele też miejsca poświecił  ludziom, gronu pedagogicznemu  i uczniom, którzy  w późniejszym okresie wpisali się chlubnie w historię miasta.