http://mbp.tarnobrzeg.pl/templates/redevo_aphelion/images/icon_date.gif Wprowadzono, 27 czerwca 2013

"LATO W MIEŚCIE 2013"

Wakacje w Bibliotece 2013

Dobiegła końca tegoroczna akcja Lato w Mieście 2013, w ramach której, również Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka przygotowała szereg różnorodnych zajęć umożliwiających dzieciom  w atrakcyjny sposób spędzenie wolnego czasu.

Nasze propozycje adresowane były do różnych grup wiekowych, od przedszkolaków po gimnazjalistów. Codziennie kąciki malucha rozbrzmiewały wesołymi głosami rozradowanych najmłodszych czytelników. Wiele emocji towarzyszyło budowie zamków z klocków czy oglądaniu kolorowych ilustracji w przygotowanych przez bibliotekarzy książeczkach .

Do wspólnej zabawy bardzo chętnie włączali się również opiekunowie, którzy przybyli wraz

z dziećmi do biblioteki.

W oparciu o doświadczenia lat ubiegłych, wiadomo było, że największą frajdę dzieciom sprawiają zajęcia plastyczne i literacko plastyczne. Dlatego też w tegorocznym programie było ich najwięcej.

Pracownicy Oddziału dla Dzieci Biblioteki Głównej przygotowali blok spotkań pod wspólnym tytułem „Bajkowe wędrówki po Polsce”. Nie dość, że dzieciaki na zajęciach poznawały legendy z różnych regionów kraju to jeszcze wykonywały ilustracje do wysłuchanych tekstów. Na ostatnim spotkaniu powstała niekonwencjonalna mapa Polski. Za pomocą odpowiednich symboli zaznaczono między innymi takie miasta jak: Łódź, Koło Turek itp. Zabawy było co niemiara. Natomiast podczas zajęć plastycznych powstawały różnorodne formy przestrzenne: ptaki, wachlarze, jeże , choinki czy niebieskie koty. Wszystkie prace  można było podziwiać w witrynie Oddziału dla Dzieci.

Również pracownicy Filii nr 1 na os. Serbinów, realizując cykl „Kolorowe zabawy plastyczne”, dołożyli wszelkich starań aby dzieci się nie nudziły. Bibliotekarki wykazały się wielką pomysłowością przy realizacji spotkań. Wykorzystano wiele technik i materiałów plastycznych. W ruch poszły nie tylko farby, kredki i plastelina, ale również plastikowe butelki, nakrętki, pojemniki po jogurtach, a także rolki po papierze toaletowym. Z tych niekonwencjonalnych materiałów powstały roboty, pojemniki na długopisy, piękne żółwie i koguciki.

W Filii nr 3 wykorzystując krepinę, kolorowe druciki i farby dzieci wykonały Pszczółkę Maję i Pchłę Szachrajkę.

Jak można było się przekonać dzieci fascynuje też świat podwodny, dlatego też

w Filii nr 5 na os. Wielowieś powstało nietypowe akwarium pełne krabów, koników morskich, ośmiornic i kolorowych rybek. Wykonane zostały one z papieru, techniką płaskiego origami na bazie koła.

Nietuzinkowy wizerunek Koziołka Matołka powstał w Filii nr 6 na os. Sobów. Do jego wykonania posłużyły różnobarwne kuleczki. Papierowe koszyki pełne kwiatów, wakacyjne pejzaże to efekt zajęć plastycznych w Filii nr 7 na os. Dzików.

W naszym programie nie zabrakło też miejsca na wspólne głośne czytanie. Przygody detektywa Kwiatkowskiego, opowiadania Renaty Piątkowskiej, „Przygody Koziołka Matołka”, „Legendy Tarnobrzeskie”, „ Tarnobrzeskie Straszony” czy przygody Misia Uszatka to tylko niektóre z tytułów „przerobionych” na życzenie dzieci podczas tegorocznych wakacji.

W Filii nr 4 dzieci po wysłuchaniu fragmentów utworu Waldemara Cichonia „Cukierku ty łobuzie” same wymyślały jego dalszy ciąg.

Kalambury, gry umysłowe, zgaduj – zgadule, turnieje również i w tym roku miały bardzo dużą grupę zwolenników. Tego typu zajęcia prowadzone były w każdej z filii przynajmniej raz w tygodniu wakacyjnym.

Bogatą ofertę przygotowano w oddziałach dla dzieci Biblioteki Głównej

i Filii nr 1 dla miłośników projekcji filmowych.  Nie mniejszym zainteresowaniem jak w latach ubiegłych cieszył się bezpłatny dostęp do Internetu.

W ramach tegorocznej akcji przeprowadzono 288 różnorodnych form pracy

z czytelnikiem  miedzy innymi:

94 zajęcia plastyczne i literacko-plastyczne

32 potkania głośnego czytania:

86 quizów literackich, zgaduj-zgadul i turniejów

35 projekcji filmów

41 godzin Bezpłatnego Internetu

296 osób skorzystało z Kącika Malucha

W pracy wykorzystywano dostępne w Bibliotece materiały, pomoce metodyczne, księgozbiór, dostęp do komputera. Bardzo często bibliotekarze prowadzący zajęcia korzystali

z propozycji przedstawionych przez ich uczestników.

W tym roku z naszej propozycji skorzystało 2558 dzieciaków. Wśród uczestników byli nie tylko młodzi tarnobrzeżanie, ale również mieszkańcy innych miast, nie tylko polskich ale również z Anglii i Szkocji.