"My się nudy nie boimy

ferie z książką... to lubimy"

Akcja Zima 2012

W czasie tegorocznych  ferii zimowych tarnobrzeskie biblioteki rozbrzmiewały dziecięcymi, radosnymi głosami. Bibliotekarze, jak co roku, dołożyli wszelkich starań aby dzieci mogły czas wolny od nauki spędzić w sposób miły i bezpieczny. Różnorodną ofertę wzbogacono spotkaniami z przedstawicielami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego
w Tarnobrzegu, których celem była edukacja dzieci i młodzieży z zakresu zasad bezpieczeństwa na drodze. W ramach współpracy zorganizowano:
5 spotkań pod wspólnym hasłem Przestrzegajmy zasad a będziemy bezpieczni !!!,
w których uczestniczyli nie tylko najmłodsi czytelnicy ale również ich rodzice
i opiekunowie. Miejscem spotkań były filie MBP działające na osiedlach: Mokrzyszów, Sobów,  Dzików, Wielowieś i Serbinów. Zrealizowano także konkurs plastyczny dla dzieci w wieku od 8 do lat 12 pod hasłem Tak nie wolno! i quiz 12 pytań z zakresu bezpieczeństwa dzieci na drodze. Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się 21 lutego 2012
Ponadto we wszystkich agendach i filiach realizowano zajęcia plastyczne.
W kąciku plastycznym Filii nr 1 wykonano między innymi wspaniałe maski karnawałowe,
w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej papierowe ZOO. Natomiast młodzi mieszkańcy
os. Mokrzyszów mieli okazję poznać zasady ilustracji książki. Spotkanie z przyszłymi ilustratorami poprowadziła pani Malwina Nyk – Walska. Również w Czytelni Internetowej BG prowadzono zajęcia z wykorzystaniem programów graficznych.
Zdecydowana większość form pracy z młodym czytelnikiem realizowalna była
w oparciu o twórczość polskich pisarzy. Między innymi młodzi mieszkańcy os. Miechocin doskonale bawili się przy fragmentach utworu R. Piątkowskiej „Nie ma nudnych dni”.
W filii w Wielowsi przypomniano dzieciom nieco zapomniane już utwory Janusza Korczaka
a na os. Dzików królowały wiersze Juliana Tuwima. W Oddziale dla Dzieci pracowano
z tekstem Nowe przygody Piątki z Zakątka” K. Drzewickiej.
Nie zapomniano też o miłośnikach zmagań szaradziarskich . Z myślą o nich przygotowano całe zestawy łamigłówek, rebusów i krzyżówek. Jak co roku, swoich wiernych odbiorców, miały projekcje filmów i godzinne spotkania z Internetem.