29.02.2012, godz 17.00

Spotkanie z o. Andrzejem Bielatem OP
i promocja książki
„Ocalić Europę. Henryk Sienkiewicz
- apologeta chrześcijaństwa
i obrońca cywilizacji łacińskiej”

O Sienkiewiczu i jego twórczości napisano wiele ale w ujęciu teologicznym po raz pierwszy. Próby tej podjął się  tarnobrzeżanin, o. Andrzej Bielat.

Przyjaźń dominikanina z Sienkiewiczem zaczęła się dość prozaicznie. Przed swoim wyjazdem do Jałty, postanowił zabrać lekturę "Pana Wołodyjowskiego” ot tak dla wypełnienia 30-godzinnej podróży pociągiem. Wtedy też zdał sobie sprawę, że Sienkiewicz to nie jedynie powieściopisarz ale również myśliciel, socjolog, psycholog i antropolog. Przemyślenia te stały się kamieniem węgielnym do napisania  pracy doktorskiej, która w wersji książkowej w styczniu br. trafiła do rąk czytelników.

Promocja książki zatytułowanej "Ocalić Europę. Henryk Sienkiewicz – apologeta chrześcijaństwa i obrońca cywilizacji łacińskiej” odbyła się 29 lutego 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu

Pełne humoru, wiele wyszukanych anegdot, a także mnóstwo informacji, które co rusz padały z ust dominikanina stały się znakomitą lekcją nie tylko historii XIX wieku, idei ruchu dla wolności, które przyświecały Sienkiewiczowi, ale również spotkaniem z literaturą doby pozytywizmu. – Dysertacja ojca Andrzeja pokazuje, że można patrzeć na twórczość Sienkiewicza okiem teologicznym – wyjaśnił Filip Materkowski – prowadzący spotkanie.