"BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE”

Program Imprez...

Dobiegł końca tegoroczny  IX Tydzień Bibliotek, w ramach którego we wszystkich agendach i filiach MBP zrealizowano szereg spotkań mających na celu ukazanie pracy biblioteki, zmian jakie się dokonały w ostatnim czasie, a przede wszystkim popularyzację książki i czytelnictwa. Lekcje biblioteczne, konkursy, spotkania czytelnicze przygotowano głównie z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Z uwagi na fakt, iż tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „ Biblioteka ciągle w grze”, które było aluzją do piłkarskiego EURO 2012.do współpracy zaproszeni zostali trenerzy i piłkarze tarnobrzeskiego klubu „Siarka”, którzy czytali o piłkarskich zmaganiach Franklina, Karolka i Maćka oraz towarzyszącym im emocjom. Pomysł „wykorzystania” tarnobrzeskich piłkarzy okazał się bardzo trafiony. Choć, trzeba przyznać ,niełatwy. Zdecydowana większość zawodników po raz pierwszy wystąpiła w roli lektora, a uczestnicy spotkań nie omieszkali zasypywać ich gradem pytań i to nie tylko dotyczących zasad gry w piłkę nożną . Panowie stanęli na wysokości zadania. Nie tylko doskonale nawiązali kontakt z rozentuzjazmowaną publicznością ale z odpowiednia powagą udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania. W trakcie spotkań przeprowadzane były też mini treningi czyli praktyczny pokaz ćwiczeń.

Przygotowując plan akcji organizatorzy nie zapomnieli też o dorosłych.

10 maja odbyło się seminarium dla bibliotekarzy, wolontariuszy i rodziców, „Wielkie sprawy małych ludzi” - zorganizowane w ramach zadania publicznego Łamiąc milczenie realizowanego przez Zarząd Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Tarnobrzegu. W programie znalazły się referaty mgr Bożeny Kozieł, psycholog, mgr Doroty Ziętek i mgr Krystyny Sadury– Pałac, ukazujące miejsce dziecka w świecie dorosłych. Podstawą rozważań była literatura naukowa i beletrystyczna oraz teksty znanych piosenek. Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodzieży szkół gimnazjalnych. Natomiast 11 maja w Bibliotece Głównej, gościł Maciej Tworek - tarnobrzeżanin, adiunkt na Wydziale I Akademii Muzycznej w Krakowie i dyrygent Capelli Cracoviensis.

Na zakończenie tegorocznej akcji w Oddziale dla Dzieci zorganizowano spotkanie z Beatą Tyrą, tarnobrzeżanką, autorką wierszy dla dzieci.