04 - 06.06.2012

XI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ

CZYTANIA DZIECIOM

Jedenasty rok Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu realizuje spotkania głośnego czytania najmłodszym, zgodnie z ideą ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Cieszy fakt, że akcja się rozrasta, przybywa młodych słuchaczy i dorosłych wolontariuszy, którzy z własnej inicjatywy  chętnie czytają najmłodszym.

Tradycyjnie już biblioteka  uczestniczyła także w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, w tym roku obchodzonym po raz jedenasty. To była doskonała okazja do intensyfikacji akcji oraz pozytywnego jej nagłośnienia. W pierwszym tygodniu czerwca, jak co roku,  w Bibliotece Głównej i wszystkich filiach odbywały się spotkania głośnego czytania grupom szkolnym i przedszkolnym. Czytanie zainaugurowane w Oddziale dla Dzieci MBP przez prezydenta Tarnobrzega, Norberta Mastalerza, kontynuowali: dziennikarze Tygodnika  Nadwiślańskiego i Echa Dnia, samorządowcy, nauczyciele, psycholodzy, bibliotekarze.

Dorośli czytali opowiadania z pokonkursowego wydawnictwa „Tarnobrzeskie straszony”, które ukazało się pod koniec maja br.  Była to swoista promocja książki i doskonały przyczynek do promowania czytelnictwa, bowiem młodzi autorzy opowiadań, uczniowie starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów,  byli uczestnikami głośnego czytania w naszej bibliotece. Rozsmakowani w literaturze sami później chętnie czytali, dzięki temu poznali warsztat pisania, nauczyli się ciekawie konstruować akcję, rozwinęli swoją wrażliwość i wyobraźnię  literacką. Są przykładem jak książka pomogła zrealizować ich marzenia i uwierzyć w siebie. Odważnie  wykorzystali swoją wiedzę i zostali autorami opowieści o naszym mieście, na tyle ciekawych, aby zostały profesjonalnie wydane w postaci bogato ilustrowanej książki.

O tarnobrzeskich straszonach czytali:

W bibliotece kontynuowano także rodzinne spotkania głośnego czytania, w czasie których dzieci poznały „Lokomotywę” i inne wiersze Juliana Tuwima.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom głośnego czytania za wsparcie naszej akcji, a dzieci zapraszamy do dalszej wspólnej przygody z książką.