Kolorowe wakacje

Podczas tegorocznych wakacji wielu młodych mieszkańców Tarnobrzega bardzo chętnie odwiedzało agendy i filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka, gdzie czekało na nich sporo atrakcji przygotowanych przez bibliotekarzy.

Miłośnicy Internetu, codziennie mieli możliwość bezpłatnego korzystania ze stanowisk komputerowych, gdzie pod opieką bibliotekarza wędrowali po stronach internetowych najznamienitszych bibliotek i muzeów w Polsce i na świecie, poznając ich historię jak i zbiory.  Równie chętnie  jak przed ekranem komputera dzieciaki spędzały czas przy grach planszowych. Szachy i warcaby w tym roku cieszyły się największym powodzeniem.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzane mini quizy, konkursy

i rebusy literackie. Zestawy pytań opracowywane przez bibliotekarzy były bardzo zróżnicowane tematycznie. Dotyczyły zagadnień nie tylko z zakresu  historii miasta, regionu, kraju ale również  sztuki i  literatury .

Uczestnicy spotkań zorganizowanych w Filii nr 5  na osiedlu Wielowieś przez całe wakacje poznawali zwyczaje i obyczaje rycerskie, natomiast w miechocińskiej filii wraz z piratami wyruszano na poszukiwanie skarbów. Zdecydowana większość scenariuszy spotkań przygotowana została przez bibliotekarzy w oparciu o dostępną w agendach literaturę.

Największą jednak rzeszę sympatyków zdobyły zajęcia plastyczne. Dzieciaki, odwiedzające filie na osiedlach:  Wielowieś, Serbinów, Mokrzyszów, tworzyły pod okiem plastyków tarnobrzeskie pejzaże, przestrzenne formy techniką origami i kirigami jak również wspaniałe, kolorowe witraże. Oddział dla Dzieci przez całe wakacje zdobiły między innymi kolorowe wachlarze, lalki z bibuły a Filię nr 8 papierowe jeże.

Doceniając zarówno pomysłowość jak i estetykę wykonania prac organizatorzy postanowili zaprezentować te małe dzieła sztuki większemu gronu tarnobrzeżan.

Do 21 września br. w sali odczytowej Biblioteki Głównej czynna będzie wystawa

„Kolorowe wakacje” gdzie zaprezentowano przeszło 250 prac uczestników wakacyjnych spotkań. Uroczyste otwarcie wystawy z udziałem autorów prac było doskonałą okazją do podsumowania tegorocznej akcji w ramach której zorganizowano 51 różnorodnych form pracy (331 spotkań) z których skorzystało 2420 osób. Ale nie tylko…

W piątkowe popołudnie na najmłodszych czytelników czekało wiele niespodzianek. Po oficjalnym otwarciu ekspozycji, był czas na wspomnienia. Krótka prezentacja zdjęć przypomniała atmosferę panująca w bibliotekach podczas spotkań . Następnie tajemnicza wróżka zaprosiła dzieciaki do wspólnej zabawy. Rozwiązywanie zagadek literackich, wspólne rysowanie ,karaoke to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na milusińskich. Spotkanie zakończono wykonaniem wielkiego różnobarwnego kolażu na chodniku przed wejściem do biblioteki i poczęstunkiem słodyczami.