Aleksander Dyl –  tarnobrzeżanin, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi spotkał się 18 stycznia  2016 roku  z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka. Z zawodu i zamiłowania fotograf, operator kamery, scenarzysta.

Realizator i współautor kilkunastu filmów dokumentalnych dla TVP, między innymi, do cyklu „Małe Ojczyzny”. Aleksander Dyl pracował również przy realizacji filmów: „Pielgrzymi", „Świat Majów", „Matka Boska Pustynna", „Chrześcijańskie dziedzictwo czarnej Afryki”, „Malowidła z  Faras”, „Tryptyk rzymski" oraz  „Tony Halik opisuje świat". Tym kim jestem dziś , zawdzięczam Wam, ludziom, z którymi dorastałem, z którymi dzieliłem swoje młodzieńcze pasje...tymi słowami swój wieczór wspomnień rozpoczął pan Aleksander zwracając się do zebranych na sali znajomych i przyjaciół. Wspominał lata spędzone w Tarnobrzegu,  podróże w najbardziej egzotyczne zakątki świata, współpracę z Elżbietą Dzikowską i Tony Halikiem. Swoja opowieść przeplatał prezentacją zdjęć. Z każdym wiązała się jakaś historia, często mrożąca krew w żyłach. A potem przyszedł czas na prezentację fragmentów filmów, tych nagrodzonych w międzynarodowych konkursach i tych  ukazujących życie codzienne ludzi choćby na Podkarpaciu.

Na zakończenie Aleksander Dyl zaprezentował krótkometrażowy dokument , fragment  całości nad którą obecnie pracuje, o Marianie Ruzamskim. Film realizowany jest już od kilku lat i jak sam autor z uśmiechem przyznał, przez jakiś czas będę jeszcze nad nim pracował. Aleksander Dyl zapytany o plany na przyszłość nie krył, że marzy mu się powrót do Tarnobrzegu by  tu nie tylko realizować filmy o mieście,  ale również dzielić się swoją  pasją i wiedzą  szczególnie z młodzieżą.