Filia nr 1 zaprasza do udziału w II Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, imprezie promującej czytelnictwo i biblioteki. Organizatorem ogólnopolskiej akcji są Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja „ABC XXI”, Magazyn „Książki”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego”, Instytut Książki. Patronat honorowy pełnią Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biblioteka Narodowa.

 

 

,,Wolno czytać"- to hasło II Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa i biblioteki jako miejsca, w którym można miło i kulturalnie spędzić czas. Do akcji w tym roku włączyły się  bibliotekarki Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Michała Marczaka i przygotowały bogaty program imprezy pod hasłem „Nocny pociąg do czytania – 8 stacji do zwiedzania”

W sobotę, 4 czerwca 2016 roku o godzinie 18.00 odjechał pociąg sprzed budynku Filii. Lokomotywa i kolorowe wagony zabrały zgromadzone przed wejściem do budynku biblioteki dzieci, młodzież i rodziców w podróż między regały, i  mijały po drodze ulubione tytuły książek i ich autorów.

W programie Nocnego Pociągu do Czytania znalazło się aż 8 niezwykłych stacji do zwiedzania, a wszystkie kusiły atrakcjami. W stacji Zwierzątkowo najmłodsi mogli wysłuchać bajek, rozwiązywać zagadki i pobawić się w Kąciku Zabaw, zaś w stacji Kącik Plastyczny można było dać upust swojej dziecięcej fantazji, wykonać kolorowanki i wyczarować z modeliny magiczne zwierzątka  z  ulubionych bajek. Następny przystanek, to stacja Tygrysie Pysie. Tu każde dziecko przeistaczało się za sprawą farbek do twarzy w  bohatera znanej bajki czy  komiksu. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ku ogólnej radości zebranych,  w bibliotece momentalnie zrobiło się tłoczno... od bajecznie kolorowych motyli, tygrysów, królików, spidermenów, świnek, piesków i kotków. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stacje - Loteryjka z fantami oraz Karaoke. Łamańce językowe i gry słowne okazały się prawdziwym wyzwaniem. Dzieci chętnie odczytywały przygotowane przez bibliotekarki  trudne do wymówienia powiedzenia, aforyzmy.   Bezkonkurencyjnym hitem karaoke były szlagiery sprzed lat – między innymi ,,Sokoły”,  ,,Mniej niż zero”, które zainspirowały do śpiewów i tańców wszystkich uczestników zabawy. Żadne nóżki nie stały w miejscu.  Nieplanowanym bonusem  dla dzieci była lekcja cha-chy w wykonaniu  Kasi -  wiernej czytelniczki Filii. Słynąca ze swoich rzadkich umiejętności i cennego daru przepowiadania przyszłości Wróżka ze stacji nr 6, tylko prawdę mówiła do uszka wszystkim tym, którzy ciekawi byli swojej przyszłości. Z Pazurkowa - designerskiej stacji, bez pomalowanego pazurka nie wyszedł nikt. Wzorki na paznokciach cieszyły zarówno mamy jak i córki i  długo będą przypominały noc w bibliotece.  Ostatnia stacja tej nocnej podróży, to Dyskusyjny Klub Książki, gdzie każdy Czytelnik mógł przy ciastku i filiżance kawy włączyć się do dyskusji na temat przeczytanych książek. Trzeba zaznaczyć, że głównym tematem rozmowy była książka Ewy Winnickiej pt. ,,Angole”.

Bilety na  Nocny  Pociąg otrzymało ponad 80 osób. Pociąg przejeżdżając zatrzymywał się  na  poszczególnych stacjach, gdzie wsiadali nowi pasażerowie i przemieszczali się do następnej stacji gdzie czekały nowe atrakcje. Było słodko, wesoło i kolorowo. Na pamiątkę tej niecodziennej nocy, każdy ,,podróżnik” został obdarowany zabawkowymi zwierzątkami, balonikami i słodkościami.