Tak jak w latach ubiegłych i w tym roku wszyscy korzystający z wakacyjnych zajęć w bibliotece nie mogą narzekać na nudę. Bogata tematyka i różnorodność propozycji gwarantują dobrą zabawę. Najchętniej jednak wybierane przez dzieci są zajęcia plastyczne, zabawy literackie oraz gry planszowe.

Lipiec w Oddziale dla dzieci Biblioteki Głównej mija pod hasłem „Baśnie z różnych stron świata”. Tym razem dzieci zawitały do Chin. Piękne baśnie państwa środka stały się inspiracją do stworzenia wspaniałych prac plastycznych. Chińskie kapelusze, papierowe latawce i koty szczęścia, to tylko niewielki fragment twórczości małych artystów. Dzięki książkom wykorzystywanym podczas zajęć dzieci szlifują nie tylko warsztat plastyczny, ale poznają też kulturę tego dalekiego kraju. W Filii nr 1 hasłem przewodnim są „Wakacje na morzach i oceanach”. Do prac plastycznych inspirują czytane w każdą środę „Baśnie z dalekich mórz i oceanów” Wandy Markowskiej i Anny Milskiej. Podczas zajęć powstały już piękne kolorowe prace pełne koralowców, ukwiałów, rozgwiazd, bajecznie kolorowych ryb i innych zwierząt charakterystycznych dla rafy koralowej. W Filii nr 3 dzieci na podstawie książki "Dymiące smoki" stworzyły kolorowe prace z tzw. "magicznych kółeczek". Prace powstawały również na zajęciach artystycznych "W krainie wyobraźni", gdzie młodzi artyści wykonali sówki mądre główki, wesołe ślimaczki, kwiaty magnolii a w technice - origami 3D fantastyczne łabędzie, króliki i koszyczki. Dla wszystkich, którzy lubią czytać straszne opowieści przewidziane były zajęcia literacko-plastyczne pt. „Wakacje z duchami”, zorganizowane w Filii nr 5. W trakcie spotkań uczestnicy zapoznali się z treścią książek: „Strachy w ogrodzie”, „Potwór w wyścigówce” oraz „Martynka i spotkanie z duchami”, po czym bez cienia strachu i w wyśmienitych humorach wykonali prace przedstawiające duchy, szkielety i nietoperze. Różnorodne zajęcia plastyczne, prowadzone przez bibliotekarzy, odbyły się również w pozostałych filiach. Kolorowe motyle powstały w Filii nr 6 natomiast w Filii nr 8 dobrą zabawą było wyplatanie filofanów.

Do prowadzenia zajęć plastycznych włączyły się również nasze czytelniczki. W Filii nr 4 pani Malwina Nyk-Walska wraz z dziećmi wykonała przepiękny zamek dla Królowej Lato, pani Iwona Brania uczyła dzieci haftu matematycznego.

Ciekawą formą spędzania wolnego czasu stały się zabawy literackie, zajęcia interaktywne oraz gry planszowe. W Filii nr 4 dzieci na pierwszych zajęciach utworzyły z wybranych przez siebie słów „Bajkowy przekładaniec. Na kolejnych natomiast ze ścinków gazet stworzyły pierwszą w swoim życiu reklamę. W Filii nr 5 dużą frajdę sprawiły dzieciom zabawy detektywistyczne, polegające m.in. na odnajdywaniu przedmiotów ukrytych w bibliotece. Śpiew i zabawy ruchowe uatrakcyjniły dzieciom czas spędzony w Filii nr 1, natomiast w Filii nr 7 wśród innych propozycji dominowały gry planszowe. Wśród wielu różnorodnych propozycji dzieci biorą również udział w zabawach interaktywnych, grach logicznych i planszowych. W Bibliotece Głównej, wśród gier króluje oczywiście znany wszystkim i lubiany „Chińczyk”. W Filii nr 5 miłośnicy gier logicznych i ruchowych mogli uczestniczyć w co tygodniowych zajęciach pt. „Rusz głową... ręką i nogą”. Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się spotkania głośnego czytania w każdą środę. Sympatycy czytania wysłuchali między innymi rozdziału z książki Z. Nienackiego, pt. „Księga strachów” po czym wraz z bibliotekarzem poszukiwali na Mapie Polski miejsca, gdzie rozgrywa się akcja powieści. Dopełnieniem tych zajęć było wykonanie przez dzieci mapek sytuacyjnych, zgodnych ze wskazówkami opisanymi w książce.