Za nami V edycja Narodowego Czytania – akcji zainaugurowanej w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W poprzednich latach uczestnicy mierzyli się z wielkimi nazwiskami rodzimej literatury. Czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa.

Wzorem lat ubiegłych i w tym roku wybór padł na dzieło wielkie – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Powieść ta została wyłoniona w drodze głosowania internetowego. Prezydent RP Andrzej Duda podając  wyniki głosowania powiedział: „To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, a przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić”. O prawdziwości tych słów mogli się przekonać wszyscy, którzy 3 września br. znaleźli się w pobliżu budynku Biblioteki Głównej. Byli wśród nich miłośnicy sienkiewiczowskiej prozy, którzy uczestnictwo w tym wydarzeniu wybrali świadomie, czytelnicy i przypadkowi przechodnie, których fragmenty czytanej powieści zatrzymały w biegu pozwalając przenieść się do Rzymu czasów Nerona. Tarnobrzeskie czytanie rozpoczęła Dyrektor MBP Pani Stanisława Mazur zapraszając nie tylko do wspólnego czytania ale również słuchania.  Głośne czytanie zainaugurował  Pan Grzegorz Kiełb – Prezydent Miasta Tarnobrzega, a następnie czytali: czytelnicy, dziennikarze, przedstawiciele władz miasta, nauczyciele i pedagodzy. Wśród osób, które zmierzyły się z sienkiewiczowskim tekstem nie zabrakło też słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, przedstawicieli Domu Dziennego Pobytu i bibliotekarzy. Wszyscy, którzy pojawili się w tym dniu z własnym egzemplarzem „Quo vadis”  otrzymali pamiątkowy stempel okolicznościowej pieczęci przesłanej na adres organizatora przez Kancelarię Prezydenta RP. Tegorocznemu Narodowemu Czytaniu towarzyszył kiermasz „Książka za cegiełkę” oraz zajęcia w kąciku malucha prowadzone przez bibliotekarza.

Galeria „Okno” prezentuje wystawę prac tarnobrzeskich twórców „Wakacyjne malowanie”.