„Piraci mórz i oceanów” to hasło sierpniowych zajęć, przygotowanych przez Filię nr 1 dla najmłodszych czytelników. W ramach cyklu dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych wykonując m.in. kolorowe papugi, pirackie opaski na jedno oko a także projektowały i wykonywały ze skrawków materiałów kompletny strój pirata według ówczesnej mody.

Zajęciom tym towarzyszyła moc atrakcji: konkurs łowienia na wędkę rybek na czas, karaoke, pikantne przekąski, zagadki tematyczne ukryte przez małpki pod kokosami.  Na buziach małych piratów pojawiły się namalowane wąsy, brody, krzaczaste brwi i blizny a uszy przyozdobiły, mające chronić przed utonięciem, kolczyki. Wszystkie dzieci zwycięsko przeszły chrzest bojowy i zostały uroczyście pasowane na piratów przez Mistrzynię Ceremonii. Efekty pracy młodych projektantów można podziwiać na wystawie zdobiącej hol biblioteki.

Galeria „Okno” prezentuje wystawę prac tarnobrzeskich twórców „Wakacyjne malowanie”.