plakatpajakimMarcin Soja, mieszkaniec Tarnobrzega, od lat pasjonuje się fotografią przyrodniczą. Z upływem czasu swoją uwagę i obiektyw coraz częściej kieruje w stronę makrofotografii, która jak sam przyznaje, daje mu więcej satysfakcji, niż spektakularne zdjęcia dużych zwierząt. Fascynuje go ta część świata przyrody, która zazwyczaj nie jest dostrzegana przez ludzkie oko. 

Maleńkie owady, żuczki, modliszki i inne żyjątka pojawiają się na wielu fotografiach, ale nie tak często jak ulubione pająki, a raczej pajączki, bo niektóre z nich mają w naturze nie więcej niż 2-3 milimetry. Wyjścia w plener, to nie tylko szukanie, to przede wszystkim obserwacja i zgłębianie wiedzy. Po każdym takim powrocie z obcowania z naturą rozpoczyna się „współpraca” z fachową literaturą - oznaczanie i opisanie sfotografowanych obiektów oraz wnikliwe poznanie środowiska, w którym występują. Ulubionym terenem fotograficznych penetracji jest Tarnobrzeg i jego okolice.

Prezentowana w Galerii „Okno” wystawa to efekt podpatrywania nieznanego i tajemniczego świata pająków na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Szarawe drygusie, brązowawe darowniki, kolorowe strojnisie nadobne, to tylko niektóre ze sfotografowanych gatunków. Nie brak tu też maleńkich skakunów, do których  autor zdjęć ma szczególną słabość.

Fotografie Marcina Soi  można oglądać w Galerii Okno Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu, ul. Szeroka 13, do 24 października 2021 roku.

Serdecznie zapraszamy.