20221128 104800 resized 2m

W Filii nr 1, 28 listopada, odbyło się spotkanie promujące najnowsze wydawnictwo Fundacji Szansa dla Niewidomych pt. „Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami. Publikacja turystyczna dla osób niewidomych i słabowidzących”. Książka ta powstała w ramach projektu rzeszowskiego oddziału Fundacji pn. „Turysta z niepełnosprawnością wzroku w krainie bieszczadzkich jezior.”  

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Polskiego Koła Związku Niewidomych, Okręgu Podkarpackiego w Tarnobrzegu, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy PSONI Koło w Tarnobrzegu oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. Oprócz zapoznania się z publikacją mieli oni także możliwość oglądnięcia 40-minutowego reportażu z 3-dniowej wycieczki, w której wzięli udział, a który wywołał żywą dyskusję, masę refleksji oraz wymianę wrażeń.

Projekt dofinansowany był z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Jego celem było tworzenie warunków do włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami poprzez wspieranie uczestnictwa tych osób w przedsięwzięciach kulturalnych, sportowych, turystycznych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych. Pierwszym etapem zadania był 3 – dniowy wyjazd turystyczno-rekreacyjno-rehabilitacyjny nad bieszczadzkie jeziora - Solińskie i Myczkowieckie w sierpniu 2022 roku. Jego uczestnikami były osoby niewidome i słabowidzące z kilku powiatów województwa podkarpackiego, także z Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego. Następnie opracowano i wydrukowano publikację powyjazdową pn. „Kraina bieszczadzkich jezior pod palcami. Publikacja turystyczna dla osób niewidomych i słabowidzących”. Została ona wykonana w nowoczesnej i zarazem specjalistycznej technice druku transparentnego, czyli połączenia powiększonego czarnodruku oraz pisma brajlowskiego. Uzupełnieniem informacji są tyflografiki, czyli wypukłe obrazki, które osobom niewidomym pozwalają poprzez dotyk zapoznać się z najważniejszymi atrakcjami i obiektami turystycznymi tej części województwa podkarpackiego. W tej formie załączono również mapę z legendą. W publikacji znajdują się także zdjęcia odwiedzanych przez uczestników miejsc i atrakcji nad bieszczadzkimi jeziorami. Publikacja ta została udostępniona dla naszej Filii nr 1 na Serbinowie do wypożyczania.