20240125 161140m

W Filii nr 1 MBP, 25 stycznia 2024 r., podczas spotkania DKK zachwyty wzbudził zbiór wywiadów Katarzyny Kubisiowskiej pt. „Blisko, bliżej. Rozmowy o tym, co najważniejsze”. Autorka jest wielokrotnie nominowaną i nagradzaną dziennikarką „Tygodnika Powszechnego”. Pisała też do ,,Przekroju”, ,,Filmu”, ,,Rzeczpospolitej” i ,,Gazety Wyborczej”. Współtworzyła i kolportowała prasę niezależną w PRL.

Napisała biografię Jerzego Pilcha, Danuty Szaflarskiej, Kory i Vetulaniego. „Blisko, bliżej”, to zbiór wywiadów na różne tematy. Powstawały one w latach 2012 - 2021. Książka podzielona jest na dziesięć części, którym motto nadaje kierunek treści- od stosunku interlokutora do Boga i natury, po rozumienie wolności, akceptację bądź nie - przemijania.

Do rozmów zaprasza kluczowe postaci polskiej kultury. Jej rozmówcy zgodnie twierdzą, że potrafi budować bezpieczną atmosferę, stawiać mądre i przemyślane pytania, drążyć tematy, o których wcześniej nigdy z nikim nie rozmawiali. Z książki dowiemy się co się ,,w duszy gra” wybitnym muzykom, pisarzom, poetom, co jest dla nich najważniejsze, co warto zachować od zapomnienia i m.in. czym jest miłość.

Panie Klubowiczki szczególnie ujął niezwykle elegancki sposób, w jaki Jan Peszek wyraża się na temat historii jego wieloletniego związku z żoną, porównując metaforycznie jej zmarszczki do nieboskłonu ich wspólnej wędrówki przez życie.

Z Katarzyną Nosowską autorka rozmawia o kobiecej godności i sile, z Ireną Santor o pasji, z Grzegorzem Kasdepke o poczuciu humoru i poszukiwaniu własnej drogi, z Małgorzatą Braunek o mistycznych przeżyciach, to tylko niektóre z rozmów o tym, co najważniejsze. Inspirujące, mądre, skłaniające do refleksji – bliskie spotkania, z których każde może wnieść do naszego życia nowe spojrzenie na rzeczywistość, bo każdy człowiek jest nieodkrytą tajemnicą i jego świat będzie tak odmienny od naszego. Książka Kubisiowskiej może nam tylko wskazać kierunek do rozważań o sprawach, o których w ferworze codziennych obowiązków brakuje nam czasu.

20240125 161140