Tarnobrzeska Szafa Pamięci jest jednym z zadań projektu „Tarnobrzeg pamięta” realizowanego przez Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne  przy wsparciu: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu, Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz wolontariuszek: Justyny Uchańskiej i Renaty Domki. Środki na jego realizację pochodzą z dotacji Urzędu Miasta Tarnobrzega.

Celem zadania jest upamiętnienie społeczności żydowskiej zamieszkującej Tarnobrzeg w okresie przedwojennym. Szafa Pamięci jest symbolicznym sposobem na oddanie szacunku, a także pretekstem do głębszych, własnych poszukiwań i dalszych działań upamiętniających naszych dawnych sąsiadów. Zarówno szafa jak i umieszczone w niej teczki z nazwiskami rodzin żydowskich opisane w języku polskim i hebrajskim stanęła w najlepszym możliwym miejscu – w synagodze, w której dzisiaj mieści się Miejska Biblioteka Publiczna.

Szafa opatrzona została stosowną tabliczką z opisem w dwóch językach oraz tyflografiką.