noc bibliotekmW sobotę, 9 czerwca tarnobrzeżanie uczestniczyli w IV Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, imprezie promującej w niekonwencjonalny sposób czytelnictwo i biblioteki. Tym razem swoje podwoje do zabawy otworzyła Filia nr 7 na osiedlu Dzików. Do akcji włączyli się tarnobrzescy harcerze z 11 TDH "Wrzosowisko", którzy wraz z bibliotekarzami przygotowali bogaty program imprezy pod hasłem „I zobaczyłem Indie...”.

W jej trakcie poznawano ciekawy kraj wyróżniający się krajobrazem, przyrodą, architekturą, obyczajowością, życiem codziennym, o czym czytamy w literaturze pięknej, reportażach, przewodnikach i innych publikacjach. Książki były również inspiracją do stworzenia bogatej scenerii w indyjskim klimacie przygotowanej przez harcerzy. Przed rozpoczęciem każdy z uczestników losował indyjskie imię w formie naklejki oraz otrzymał certyfikat uczestnictwa zawierający poszczególne punkty programu.

W nawiązaniu do hasła tegorocznej ogólnopolskiej akcji „RzeczpospoCzyta” spotkanie rozpoczęło się czytaniem indyjskiej bajki „Wdzięczne zwierzęta i niewdzięczny człowiek”. W sali pełnej dywanów, kolorowych tiuli, słoni, kadzideł, płatków kwiatów, moskitier i fotografii przygotowano punkty, gdzie należało wykazać się zdolnościami manualnymi tworząc zakładkę do książki, dobrym węchem i smakiem przy rozpoznawaniu przypraw, wiedzą na temat obyczajów Indii i zmysłem obserwacji przy układani puzzli. „Zaliczenie” punktu było podstawą do uzyskania wpisu do certyfikatu. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników spotkało się farbowanie materiałów, na których wyczarowano kolorowe, piękne wzory specyficzne dla Indii. Długa kolejka chętnych ustawiła się po tatuaż. Również nauka indyjskiego tańca, pełnego ekspresji, którą przeprowadzono na tarasie przed wejściem do budynku biblioteki wciągnęła zarówno dzieci jak i dorosłych. Najwięcej radości dostarczyła namiastka festiwalu kolorów – holi, którą organizatorzy przygotowali na zakończenie spotkania. Wykorzystując naturalne warunki przed biblioteką, zgodnie z indyjską tradycją, chętni uczestnicy obsypali się kolorowym proszkiem. W kulminacyjnym momencie zabawy nad głowami uczestników pojawił się niesamowity, różnokolorowy obłok.

Gościem spotkania był Bogdan Myśliwiec, tarnobrzeski fotoreporter, który podróżował po Indiach i wrócił z tej wyprawy z fascynującymi fotografiami. Opowiedział o podróży do Indii, zwrócił uwagę na ciekawe zdjęcia, które  w formie papierowej i elektronicznej prezentowane były przez cały czas trwania imprezy. Wśród wielu propozycji była również degustacja trzech indyjskich potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję przez restaurację – Pele Mele w Tarnobrzegu. Sponsorami poczęstunku była  EURO – Szkoła  BIS – Jacek Sadrakuła i Synowie oraz restauracja Pele Mele.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej niezwykłej Nocy w bibliotece.