pierwsze zdjęcieW kwietniowym kalendarzu propozycji dla najmłodszych czytelników Biblioteki znalazło się święto naszej planety. Obchodzony 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie, które zwraca uwagę na konieczność dbałości o naszą planetę, a przede wszystkim ma za zadanie promować postawy ekologiczne. Z oferty zajęć przygotowanych z tej właśnie okazji w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej skorzystały dzieci z Przedszkola „Bajka” w Tarnobrzegu.

Przedszkolaki wysłuchały  bajki  Anny Mikity „O kwiatach, które nie chciały być zerwane”, zachwycały się pięknem przyrody oraz poznały skutki zanieczyszczenia naszej planety oglądając wyświetlane na ekranie monitora fotografie. Dzieci deklarowały, że są prawdziwymi przyjaciółmi przyrody – znały sposoby segregacji śmieci, z łatwością wymieniały jak postępować aby chronić środowisko naturalne, wykazały się też umiejętnością tworzenia sztuki użytkowej. Z surowców wtórnych: rolek po papierze toaletowym i skrawków papieru  wykonały praktyczne, kolorowe pojemniki na kredki. Był też czas na wspólną zabawę, a przede wszystkim „buszowanie” między bibliotecznymi regałami w poszukiwaniu interesujących książeczek.

Ekologicznemu spotkaniu towarzyszyła tematyczna wystawka literatury z dziecięcego księgozbioru. Wybrane przez bibliotekarzy pozycje dostarczają informacji na temat ochrony przyrody. Młody czytelnik znajdzie tu też ciekawe ekobajki  i opowiadania.