00m

Bogdan Myśliwiec – fotoreporter i podróżnik, autor kilku albumów fotograficznych, specjalizuje się w fotografii reportażowej i przyrodniczej. Jest absolwentem Akademii Fotografii przy Ministerstwie Kultury i Sztuki (1984). W swojej wieloletniej pracy zawodowej związany z wieloma gazetami w regionie: Dziennikiem Super Nowości, Echem Dnia, Tygodnikiem Nadwiślańskim, Sztafetą, a także magazynem lifestylowym Ludzie Sukcesu. Współpracuje z agencją „Reporter” w Warszawie.

Jego fotografie prezentowane były na wielu wystawach regionalnych i ogólnopolskich. Tarnobrzeżanin ma na swoim koncie także szereg nagród zdobytych w konkursach o randzie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Jego prace zostały nagrodzone w Edynburgu w Szkocji, Szolnoku na Węgrzech, Kordobie w Hiszpanii, a także w Polsce – na Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach, Przyroda Polski w Białymstoku, Polskiej Fotografii Prasowej WBK Press Foto oraz na konkursie krakowskiej „Wenus”.

Fotografie autorstwa Bogdana Myśliwca możemy podziwiać na bilbordach, autobusach miejskich oraz w licznych prospektach i folderach. Jest doskonałym obserwatorem życia społecznego, a także kronikarzem wydarzeń kulturalnych, sportowych, religijnych i politycznych w regionie.

Od kilku lat Bogdan Myśliwiec realizuje także swoja drugą pasję, czyli podróże. Podczas wypraw na różne kontynenty fotografuje egzotyczne miejsca, lokalne obrzędy, święta oraz, przede wszystkim, ludzi. Pokłosiem tych wypraw jest zestaw 54 fotogramów z Indii i Meksyku, po których autor podróżował w latach 2017- 2020.

Ze szczególną uwagą dokumentował tam elementy kultury i religii związane ze śmiercią i kontrasty między nimi.W Indiach stosy do palenia zmarłych, Hindusi wierzą bowiem, że spopielenie zwłok i rozsypanie ich w świętej rzece Ganges to najlepsze, co można zrobić dla odchodzącej duszy. W Meksyku natomiast Święto Zmarłych pełne kolorów, parad smaków i swoistej zabawy momentami wręcz drwiącej ze śmierci.

W galerii „Okno” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w dniach 27.10. – 28.11.2021 prezentowana jest wystawa zdjęć Bogdana Myśliwca „Miedzy życiem a śmiercią”.