Narodowe2022mW sobotę 3 września, podobnie jak w wielu miejscach Polski, odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Zbiór tych wyjątkowych utworów ukazał się w Wilnie 200 lat temu, wyznaczając tym samym początek polskiego romantyzmu, od tamtej pory wciąż zachwyca pięknem i ponadczasowością.

Spotkanie w naszej Bibliotece uświetnili swoją obecnością znakomici Goście: Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Tarnobrzega Bożena Kapuściak, przedstawiciele środowisk artystycznych – Teatr Bez Metryki i grupa teatralna Pozytywnie Skopani, nauczyciele, seniorzy, uczniowie, bibliotekarze. Impreza miała charakter otwarty, można było po prostu wstąpić do Biblioteki aby wziąć w niej udział, lub posłuchać czytania utworów z wystawionego w oknie głośnika, przechodząc obok placówki. Uroczystość rozpoczęła muzyka Fryderyka Chopina w wybornym wykonaniu pianistki Idy Bielaszki, która zagrała także w przerwach pomiędzy czytaniami i na zakończenie. Mnogość wspaniałych interpretacji ballad przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, czytający oddali doskonale ich ważne przesłanie i specyficzny klimat romantyzmu, nie tylko słowem ale także odpowiednio dobranym strojem i charakteryzacją. Uczestnicy po czytaniu odbierali z rąk dyrektor Biblioteki Moniki Sadkowskiej gratulacje i pamiątkowy certyfikat. To było niezapomniane Narodowe Czytanie, jeszcze raz wszystkim Uczestnikom i Gościom serdecznie dziękujemy !