jmf1Ostatnie miesiące w Filii nr 1, na os. Serbinów, obfitowały w szereg wyjątkowych spotkań. Z okazji – obchodzonego w styczniu „Światowego Dnia Braille’a” – 6-latki z Przedszkola nr 12 – uczestniczyły w nietypowych zajęciach. Poprzez prezentację zgromadzonych zbiorów w Oddziale Muzyczno-Fonograficznym przedszkolaki przekonały się, że życie z dysfunkcją wzroku nie jest takie proste.

Książki, szachy, domino, puzzle, książeczki sensoryczne, to tylko nieliczne przedmioty, którymi mogą się bawić dzieci niewidome.Poznały także postać Louisa Braille’a, ciekawostki z jego życia oraz okoliczności, które sprawiły, że słynny na całym świecie alfabet okazał się tak pomocny w życiu codziennym osób niewidomych.

Z kolei Dzień Bezpiecznego Internetu – przypadający na 7 lutego – okazał się świetną okazją by dzieci z Przedszkola nr 17 mogły zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Wszystko to dzięki wierszykowi „Wirus komputerowy” Zofii Poletyło i bajce animowanej z serii „Owce w sieci – Tajemniczy Przyjaciel”. Film poprzedziła pogadanka na temat Internetu, hejtu, hakerstw oraz bezpiecznego korzystania z sieci, tabletów i smarfonów. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach bezpiecznego ,,surfowania” po nim. Ostatnim akcentem spotkania było wykonanie rysunków wirusa komputerowego, a efekty pracy przedszkolaków można oglądać w Galerii Jedynki.

W lutym rozpoczął się także cykl spotkań z Panią psycholog Bożeną Kozieł, pt. „Porozmawiajmy o emocjach”, skierowany do dzieci w wieku 7-9 lat. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. I, ze Szkoły Podstawowej nr 10, którzy wysłuchali bajki terapeutycznej „Odwiedziny Smutaszka”, poruszającej temat smutku, depresji i emocji – mniej lub bardziej przyjemnych, które z różną intensywnością towarzyszą nam każdego dnia. Podczas rozmowy poruszany był temat złości, lęku, złego nastroju a także sposobów, jak w szybki, skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny dla siebie i otoczenia sposób, można poradzić sobie z tymi trudnymi uczuciami.