pelcm2023

W Galerii Okno od 1 marca do 31 marca 2023 prezentowana jest wystawa twórczości Jadwigi Toś – Pelc. Malarstwo olejne – sztalugowe rozbudziło moją pasję do tworzenia po odejściu na emeryturę. Ukończyłam Technikum Plastyczne w Kielcach. Słynny kielecki „Plastyk” był i jest prestiżowym ukształtowaniem malarstwa jakie przekazał nam prof. R. Harajda oraz Z. Surowiec, K. Jackowski.

Czas martwych natur w stylu „impresjonizmu” był naciskiem na nasze plastyczne ukształtowanie stąd, mnóstwo martwych natur, owoców, kwiatów. To ulubiony temat naszego profesora Herajdy, który przybył do Kielc po Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jemu zawdzięczam, szukanie kolorów oraz wrażliwość w ich zestawianiu i nakładaniu. Po ukończeniu kierunku tkactwa artystycznego, tkałam dla siebie gobeliny.

Będąc zatrudnioną w fabryce firanek na stanowisku plastyka – projektanta długie lata projektowałam wzory na firanki. Urządzałam wystawy reklamujące firany na targach w Poznaniu, Łodzi, Frankfurcie oraz Japonii.A oto kilka moich obrazów olejnych do obejrzenia…

 

Jadwiga Toś – Pelc

plastyk – projektant