omm

Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas” Florian Plit.

Dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia obchodzony był w Miejskiej Bibliotece Publicznej niezwykle hucznie.

Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej odwiedziło aż pięć grup: 4 i 5-latki Z Przedszkola nr 4, 4-latki z Przedszkola „Bajka”, 4-latki z Przedszkola nr 13 oraz uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wszyscy uczestniczyli w lekcji edukacyjnej dotyczącej Dnia Ziemi. Na monitorze interaktywnym podziwiali piękno naszej planety – plaże, morza, oceany, lasy, faunę i florę – ale także mogli obejrzeć tragiczne efekty ingerencji człowieka w przyrodę. Zwłaszcza te ostatnie obrazki zainicjowały rozmowę o tym, co możemy zrobić dla Ziemi, w jaki sposób się o nią zatroszczyć by jak najdłużej była czysta i kolorowa. Były także kolorowanki, zabawy z chustą oraz quizy i zagadki. Dodatkowo uczniowie kl. I obejrzeli wystawę „Miechocin – przez wieki do teraźniejszości”.

W Filii nr 1 na Serbinowie grupa 3-latków z Przedszkola nr 7 również brała udział w zajęciach, których bohaterką była Ziemia. Na początku zajęć oglądnęła film edukacyjny wprowadzający w tematykę. Dzieci dowiedziały się, jakie zagrożenia dla środowiska niesie człowiek. Film poruszał problem oszczędzania energii, zużycia wody i segregacji śmieci. Nie mogło zabraknąć akcentu muzycznego. Przedszkolaki wysłuchały tematycznych piosenek, które porwały je do tańca. Na zakończenie zajęć pani bibliotekarka przeczytała wierszyki „Kran”i „Prąd” z książki pt. „Raj na Ziemi czyli Rady nie od parady II” M. Strzałkowskiej, które zostały wysłuchane z wielkim zaciekawieniem. Na pożegnanie 3 – latki odwiedziły nasz Oddział dla Dzieci oraz oglądnęły wystawę w Galerii Jedynki.

Z kolei bibliotekarka Filii nr 8 na os. Przywiśle uczciła Światowy Dzień Ziemi odwiedzając 6-latki z Przedszkola nr 6 oraz 5 i 6-latki z Przedszkola nr 1. Wszystkie przedszkolaki wysłuchały książeczki Anity Głowińskiej ”Kicia Kocia – Co z tymi śmieciami?”, a następnie sprawdziły się w segregowaniu „śmieci”.

Prowadzone działania pokazały przedszkolakom oraz uczniom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię. Dzieci już wiedzą, że dla dobra naszej planety należy: sadzić drzewa i pielęgnować rośliny, dbać o przyrodę, oszczędzać wodę i prąd, segregować śmieci i ograniczać zużycie plastiku.