lato2023mTegoroczne wakacje w Bibliotece Głównej oraz wszystkich filiach bibliotecznych zapowiadają się bajecznie. Nie dość, że fantastycznie i wyjątkowo, to na dodatek wokół baśni, bajek, magicznych opowieści, niezwykłych gości i nadzwyczajnych bohaterów. Wakacyjny cykl „(Nie)zwykłych spotkań z…” umożliwi spotkania z ciekawymi osobami, z weterynarzem, policjantem, strażakiem, strażnikiem miejskim, twórczynią makram, nurkami i motocyklistami, którzy opowiadać będą o swoich zawodach, pasjach i przygodach.

Podczas spotkań głośnego czytania, zajęć literacko-plastycznych, literacko-edukacyjnych uczestnicy poznają bohaterów „Baśni o Tarnobrzegu” Iwony Rusek i wspólnie stworzą makietę Puszczy Sandomierskiej. Dowiedzą się jacy są „Mieszkańcy łąk i pól” i co zrobić z „Koła i kółeczka”. Razem z Bolkiem i Lolkiem będą zwiedzać Polskę oraz tworzyć opowieści „Malowane kolorami Lata”. Powstaną prace „Baśnią inspirowane” oraz przyprawiające o „Wakacyjny zawrót głowy”. Uda się także cofnąć w czasie dzięki „Powrotom do zapomnianych opowieści” oraz „Podróżom palcem po książce”. Na tych, którzy lubią rozpocząć dzień z książką czekają „Poranki literacko-plastyczne”, jak również „Lipcowe czytanki” i „Sierpniowe czytanki”. Zajęcia plastyczne i artystyczne – oprócz tego, że pobudzają wyobraźnię i kreatywność, uruchamiają także palce i ręce. Uczestnicy będą się zastanawiać „Co by tu zrobić z kartką papieru?”, co stworzyć w „Pracowni małych artystów”, jak zrobić „Coś z niczego”, co się kryje pod nazwą „Arcypalce” i „Iris folding”. Przekonają się także, że „Dla chcącego nic trudnego”, jak wygląda „Kwiatowy zawrót głowy” oraz, co powstanie, gdy jest „Praktyką i zabawą inspirowane”. Zajęcia zabiorą także w podróż przez kontynenty. Mali artyści i poszukiwacze przygód „zwiedzą” Europę, Amerykę Północną i Południową, Azję i Afrykę. Miłośnicy muzyki, w trakcie zajęć plastyczno-muzycznych, poznają „Odgłosy łąk i pól” i dźwięki „Lotu trzmiela”. Dodatkowo, karaoke pozwoli wejść do zaczarowanego świata muzyki popularnej i rozrywkowej. Szereg zajęć edukacyjnych i interaktywnych połączy przyjemne z pożytecznym czyli – zdobywanie wiedzy, przyjemne spędzanie czasu oraz gimnastykę umysłu. Będzie „Odlotowe planszogranie”, „Zagadkowe lato” i „Kolorowe lato”. Będzie „To i Owo” i „Gry stolikowe”. Będzie można „Bawić się na całego”, „Rzucać kostką” czy „Zainspirować się pasją”. Jednym słowem spędzić aktywnie dzień z grami planszowymi, krzyżówkami, sudoku, rebusami, quizami, zagadkami, puzzlami. Ponadto, mali podróżnicy będą mogli przysyłać do Biblioteki pocztówki z wakacyjnych wojaży i przyczynić się w ten sposób do stworzenia galerii wakacyjnych wspomnień. Z kolei każdy, kto przeczyta ciekawą książkę będzie mógł napisać jej recenzję by pomóc innym w wyborze „Jaką lekturę zabrać na wakacje?”.

Letnie formy urozmaici, czynna przez całe wakacje, wystawa pt. Kubuś Puchatek i przyjaciele” a także trwający od lipca do 15go sierpnia konkurs plastyczny „Mój dzień z Kubusiem Puchatkiem”. Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 6 - 9 lat. Prace można składać w Bibliotece Głównej oraz każdej filii bibliotecznej. Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępna będzie już wkrótce na stronie Biblioteki: www.mbp.tarnobrzeg.pl w zakładce Konkursy.