DSC 5991mW czwartek, 12 maja 2022 roku, na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu zakończono realizację projektu „Literatura na pięciolinii” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocja Kultury - państwowego funduszu celowego. W sercu miasta spotkały się wszystkie środowiska zaangażowane w jego realizację prezentując efekty działań ukazujących rolę literatury w kształtowaniu zarówno rozwoju emocjonalnego jak i relacji międzypokoleniowej. 

Po „sprawdzeniu obecności” i przypięciu okolicznościowych przypinek rozpoczęto wspólną zabawę. W pierwszej części spotkania prym wiedli najmłodsi uczestnicy projektu. Bajkowy korowód stworzony z przedszkolaków wyśpiewał „Cztery pory roku z Marią Konopnicką i Zygmuntem Noskowskim”. Zanim jednak Wiosna, Lato, Jesień i Zima pojawiły się na scenie, wszystkie dzieci wspólnie odśpiewały utwór „Taniec”. Po czym zmierzyły się z puzzlami, niebagatelnej wielkości, z których ułożono okładki książek Marii Konopnickiej do wydawnictw z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Po twórczych emocjach i pięknym przeczytaniu tytułów, barwny korowód przemieszczał się tak jak pory roku, by zaprezentować się wokalnie. Jako wiosna wystąpiły dzieci z przedszkoli nr 3 i 5 z utworem „Bociana”. „Pszczółki” w wykonaniu dzieci z przedszkoli 4 i 13 to ilustracja muzyczna lata. Kolorową jesień utworem „Jesienią” wyśpiewały dzieci z Przedszkola nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3. „Zła Zima” w wykonaniu dzieci z przedszkoli nr 1 i 6 wcale taką złą się nie okazała. W drugiej części imprezy pałeczkę przejęła młodzież i dorośli przenosząc uczestników w świat poezji i muzyki współczesnej poprzez wykonanie utworów stworzonych w ramach zadania „Słowa na nutach” do wierszy Doroty Kozioł-tarnobrzeskiej poetki z muzyką Leopolda Miłkowskiego. Wokalne prezentacje poprzedziła recytacja w wykonaniu pani Teresy Biało z Tarnobrzeskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Tarnobrzegu. Aranżacje muzyczne w wykonaniu Marty Mortki uczennicy Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Oliwii Walskiej i Karoliny Warchoł – uczennic Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica – wzbudziły zachwyt wśród uczestników i odbiorców imprezy. Szczególnym gościem eventu była Irina Brusilcewa – pełnomocnik do spraw uchodźców, która w towarzystwie Bożeny Kapuściak – zastępcy przewodniczącego Rady Miasta Tarnobrzega uczestniczyła w wydarzeniu. Ogółem w tym evencie wzięło udział 360 osób.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia zadania – dyrektorom i nauczycielom szkół i przedszkoli, uczestnikom Domu Dziennego Pobytu, członkom Koła Polskiego Związku Niewidomych w Tarnobrzegu oraz Tarnobrzeskiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Artystycznych „FRAM Wozownia” za profesjonalne nagłośnienie imprezy.