luzycemMiejska Biblioteka Publiczna, Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega oraz Związek Łużyczan w Polsce zapraszają, 23 stycznia o godz. 17.00, na spotkanie „ŁUŻYCE I ICH TAJEMNICE”, które poprowadzi dr Adam Wójcik – Łużycki. Mający rodzinne korzenie łużyckie dr Adam Wójcik od niedawna jest ambasadorem Łużyc.

Stara się on propagować niełatwą historię i kulturę narodu, którego język, najbliższy polszczyźnie, znajduje się na liście ONZ języków zamierających. Uczestnicy spotkania będą mogli zobaczyć małą wystawę poświęconą Łużycom oraz nabyć „Podręcznik do nauki języka dolnołużyckiego” i wspomniane już opracowanie „Łużyccy Serbowie”. Wydane przez Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega i Związek Łużyczan w Polsce opracowanie „Łużyccy Serbowie” autorstwa Franciszka Maksymiliana Sobieszczańskiego (1814-1878), w latach 30-tych XIX wieku pracującego w Bibliotece Dzikowskiej dla Jana Feliksa Tarnowskiego, jest świetnym pretekstem do zapoznania się z historią Łużyc i Łużyczan, najmniejszego narodu słowiańskiego.

luzyce