rusinekmale

W piątek, 16 lutego 2024, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu wręczono nagrody laureatom konkursu Czytelnik Roku 2023 objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega – Dariusza Bożka. Gościem specjalnym wydarzenia był Michał Rusinek, autor wielu książek dla dorosłych i dla dzieci, literaturoznawca, tłumacz, profesor UJ i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor nagradzanych i docenianych przez czytelników książek dla dzieci i dorosłych, m. in. „Nic zwyczajnego o Wisławie Szymborskiej”, „Pypcie na języku”, „Wihajster”, „Wierszyki domowe” i „Zero zahamowań”.

Michał Rusinek już po pierwszych słowach oczarował publiczność. Podobnie jak i całe spotkanie poprowadzone przez Panią Stellę Bojczuk-Czachór, zastępcę redaktora naczelnego Tygodnika Nadwiślańskiego. Rozmowa o poważnych sprawach, suto okraszone anegdotami przez Naszego Gościa, bardzo szybko przerodziła się w pełną dowcipu opowieść o języku, słowotwórczej fantazji u najmłodszych czytelników, roli książki i … wyklejankach Szymborskiej, które jak się mówi, były prototypem dzisiejszych memów.  W drugiej części spotkania wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Czytelnik Roku 2023”.

Tytuł Czytelnika Roku 2023 oraz wyróżnienia w poszczególnych kategoriach zdobyli:

I kategoria – 0– 5 lat  - Iga Taran (460 książek)

II kategoria - 6 – 12 lat - Liliana Partyka (305 książek)

III kategoria – 13 – 18 lat -  Emilia Wiącek  (170 książek)

IV kategoria – 19 – 69 lat -  Dorota Tworek (363 książki)

V kategoria powyżej 70 lat - Jadwiga Kubiak (352 książki)

Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali : Michał Bajger, Maria Chrząszcz, Aleksandra Buczek, Mateusz Jankowski, Aleksandra Podkowa, Bianka Szymczak, Barbara Michałek, Małgorzata Hałka, Krystyna Róg Bożena Turzeniecka

Nagrodę specjalną dla Czytającego Rodzica otrzymali – Klaudia i Bartłomiej  Taranowie.

Nagrody wręczyli:  Gość wieczoru -  Michał Rusinek, Prezydent Miasta Tarnobrzega – Dariusz Bożek i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu – Monika Sadkowska.