F115Ferie zimowe kojarzą się z wolnym czasem, a tym samym z odpoczynkiem, relaksem ale także świetną zabawą. Wszystko to, mali, trochę więksi, a nawet całkiem duzi – podczas wolnych dwóch tygodni – znaleźli w Bibliotece Głównej i filiach bibliotecznych. Rozmaitość i mnogość przygotowanych na czas ferii form z pewnością zadowoliło gusta miłośników różnorodnych aktywności. Tym bardziej, że w te ferie w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej oraz w Oddziale muzyczno-fonograficznym Filii nr 1 na os. Serbinów można było skorzystać z całkiem nowej i niezwykle ciekawej możliwości spędzania czasu, która już na stałe wejdzie do bibliotecznej oferty.

Właśnie w tych dwóch agendach miłośnicy gier mogli pograć na konsoli PlayStation5, a mieli do wyboru gry zręcznościowe, przygodowe, sportowe, Lego, wyścigowe oraz samochodowe, w które można grać w pojedynkę, jak również w grupie. Wśród gier wymienić można takie tytuły: Crash Team Rumble, Lego BRAWLS, FIFA 23, NFS Unbound, Smerfy – Kart, Hogwart Legacy, LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, Need for Speed. Frekwencja i zainteresowanie naszą nową formą udowodniły, że jest to oferta której brakowało naszym czytelnikom, bowiem została przyjęta z ogromnym entuzjazmem. Mamy nadzieję, że każdy pasjonat gier znalazł tutaj coś dla siebie. Interesującą formą przygotowaną przez Oddział muzyczno-fonograficzny okazała się tzw. „Strefa Relaksu”, w której uczestnicy chętnie słuchali audiobooków i muzyki. Odbyła się tam również projekcja filmowa dla przedszkolaków w ramach „Filmowych czwartków”. Dzieci obejrzały niezwykle interesujący film o ludzkim mózgu.

Podczas ferii – w Bibliotece Głównej oraz filiach bibliotecznych – nie zabrakło także, znanych i lubianych form aktywności. Mali artyści i miłośnicy książek uczestniczyli w zajęciach plastycznych i literacko-plastycznych, na których powstały wyjątkowe prace inspirowane przeczytanymi wcześniej wierszami, opowiadaniami czy fragmentami książek. Dzieci stworzyły bohaterów „Ulicy Sezamkowej”, zimowe drzewa i pejzaże, Panią zimę, witraże Dziadka Mroza czy Bajkowe osiołki. Odczyniały „Zimowe czary-mary”. Były z wizytą „W królestwie kwadratów i trójkątów”. Dowiedziały się „Gdzie ukryła się zima?” i „Jak się nie nudzić?”. Inspirowały się książkami z serii „Ulica Sezamkowa”, wierszami Marii Konopnickiej i Kazimierza Śladewskiego oraz tytułami tj. „Młodzi przyrodnicy. Zima w świecie zwierząt”,  „Zimowe zabawy”, „Posłuchajcie bajki nowej, prostokątnej i kwadratowej”, „Jestem przedszkolakiem. Zima – sen misiowy” czy „Zima” M. Strzałkowskiej. Dodatkową atrakcją niektórych zajęć były kody QR, tablety oraz monitor interaktywny.

Z kolei na – uwielbianych przez dzieci – zajęciach plastycznych – powstały niepowtarzalne dzieła, których tematyką była głównie zima, bałwanki, mróz, ale również pingwinki, ptaszki czy żabki. Uczestnicy mieli także okazję stworzyć prace technikami niełatwymi i niezwykle spektakularnymi. Wyczarowały serca wykonane metodą Iris foldig, rozetki i pomysłowe zwierzaki, do których użyły techniki qullingu, jak również książki tunelowe.

Ponadto właściwie we wszystkich bibliotekach utworzyły się tzw. „strefy gamingowe” dla lubiących wszelkie aktywności ruchowe i umysłowe. Czekały tam wyzwania w postaci zagadek, łamigłówek i krzyżówek, zabaw komputerowych a także ogromny wybór tzw. gier bez prądu.  Pokazały one, że gry planszowe zdecydowanie wróciły do łask i nie brak amatorów tego typu zabaw zespołowych.

W te ferie odbyło się także, pierwsze w tym roku, spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym uczestniczki dyskutowały o książce pt. „Gdy do domu przyszła za mną przyjaźń” autorstwa Paula Griffina a także wykonały kolorowe maski karnawałowe.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkań i zabaw za to, że włączyli się do bibliotecznej gry i zgrali się w bibliotece w te ferie