emocjemWarto rozmawiać na każdy temat, także na tematy niełatwe, czasami wręcz bolesne – dotyczące emocji i uczuć, zwłaszcza małego człowieka, który dopiero poznaje otaczający go świat i potrzebuje podpowiedzi, jak sobie w nim radzić. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się książki terapeutyczne dla dzieci, które pięknie wprowadzają w skomplikowany świat emocji i uczuć, a także ułatwiają rodzicom, pedagogom rozmowy o problematycznych sprawach.

W celu pokazania małym czytelnikom mocy książki w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej w ramach nowego cyklu „Książka ci pomoże” odbyły się pierwsze spotkania z przedszkolakami i uczniami, podczas których rozmawiano o superbohaterach i umiejętności przegrywania. Wszystkie przedszkolaki i uczniowie – dzięki przeczytanym opowieściom i dyskusji – wyszli z Oddziału dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej w poczuciu, że nie trzeba strzelać laserami, osiągać superprędkości i latać by móc być Superbohaterem. By nim zostać wystarczy empatia, życzliwość i uważność. Przekonały się również – dzięki przewrotnej, specjalnie przygotowanej grze – że przegrać czasem znaczy wygrać. Z kolei pierwszoklasiści z jednej ze szkół podstawowych – podczas spotkań w ramach cyklu „Opowieści o tym, co w życiu ważne” organizowanych w Filii nr 1 na os. Serbinów – rozmawiali o emocjach panią psycholog Bożeną Kozieł. Tym razem na tapetę wzięto temat marudzenia, który uczniom bardzo się spodobał. Po przeczytaniu „Bajeczki o córeczce, która wciąż marudziła” wspólnie szukano sposobów na to, co można zrobić z nudą i jak jej zaradzić żeby nie musieć na nią marudzić. Podczas wszystkich spotkań z książką terapeutyczną okazało się, że w książkach można znaleźć rozwiązanie na właściwie każdy – mały i większy – dylemat.