koziolmSpotkanie z Panią Dorotą Kozioł, było kolejnym elementem programu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr.  Michała Marczaka w Tarnobrzegu w ramach obchodów Roku Marii Kozłowej.

Za motyw przewodni spotkania z córką Patronki Roku 2024 w Tarnobrzegu organizatorzy wybrali wiersz Marii Kozłowej „Mówiła mi Mama”, którego interpretację, w wykonaniu Agaty Tarnawskiej, wysłuchali na wstępie uczestnicy spotkania. W trakcie rozmowy poprowadzonej przez pracownika Biblioteki, Pani Dorota nie tylko opowiedziała o atmosferze domu, w którym dorastała pełnym opowieści o przeszłości, zwyczajach i obyczajach. Domu pełnym kolorów i ludzi. O matczynych sposobach wpajania szacunku do otaczającego świata i historii, szczególnie tej najbliższej, rodzinnej. O pierwszych lekcjach rysunku i uwagach, czasem krytycznych, kiedy  Pani Dorota poszła swoją drogą twórczą. I o przesłaniu, które towarzyszy Jej przez całe życie – miłości do ojczystej ziemi. Miłości, która jest obecna zarówno w twórczości Pani Marii jak i Pani Doroty aczkolwiek obie panie opisują to zupełnie inaczej. Na zakończenie spotkania przedstawicielki Zespołu Ludowego „Cyganianki” wykonały pieśni „ Ej, wy ptaszkowie” napisaną przez Marię Kozłową, z którą to, jak powiedziała szefowa zespołu, „wędrują” po przeglądach i konkursach zdobywając nagrody. Natomiast panie z zespołu „Lasowiacka nuta” odśpiewały „Lasowiaczka ci ja...”.