DSC04246mm

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu działającej na os. Serbinów, 4 kwietnia 2024 roku mieliśmy przyjemność gościć Panią Magdalenę Majcher, autorkę poczytnych powieści. Cenionych wśród czytelników za realizm i poruszanie trudnych życiowych tematów, a w dodatku napisanych lekkim piórem.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki z dotacji celowej Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

Magdalena Majcher zadebiutowała w 2016 roku powieścią ,,Jeden wieczór w Paradise”, Obecnie ma na swoim koncie ponad trzydzieści książek, są też cykle: ,,Wszystkie pory uczuć”, ,,Saga nadmorska”  oraz ,,Osiedle Pogodne”. Autorka pisze książki z gatunku: true crime, sensacja, thriller, literatura obyczajowa, romans, literatura piękna, powieść historyczna, reportaż.  Do najbardziej znanych tytułów zaliczają się oparte na prawdziwych historiach powieści: ,,Mocna więź”  czy ,,Małe zbrodnie”  (Nagroda Best Audio Empik Go). Książki Magdaleny Majcher były nominowane w plebiscytach Bestsellery Empiku oraz Książka Roku Lubimy Czytać.

Pani Magdalena opowiedziała uczestnikom o sobie, swoich zainteresowaniach, marzeniach, blogu literackim oraz doświadczeniach zawodowych. Każde spotkanie autorskie jest dla niej inspirujące i konstruktywne, bo bardzo ceni żywy kontakt z czytelnikami.

Z kolei rozległe zainteresowania powodują, że każda kolejna jej książka jest ogromną zagadką dla czytelników, którzy nigdy nie mogą być pewni, czym tym razem zostaną zaskoczeni. W swojej twórczości poświęca dużo uwagi współczesnym problemom kobiet. Przyznała, że zaczęła pisać po urodzeniu drugiego dziecka, będąc na urlopie macierzyńskim, udowadniając sobie i innym, że macierzyństwo nie przeszkadza w samorealizacji i spełnianiu marzeń. A marzeniem było od zawsze pisanie. ,,Pisanie jest powietrzem, podstawową potrzebą, bywa formą autoterapii” – zdradziła nam Pani Magdalena.

Kocha stan ,,bycia w drodze”, poczucie niczym nie skrępowanej wolności, uwielbia powietrze nadmorskie i przyrodę, a liczne podróże pozwalają jej naładować baterie i zajrzeć do swego wnętrza, by wydobyć stamtąd, a następnie przelać na papier kolejną magiczną historię. Książki są w jakimś sensie pokłosiem tego, co przeżyła sama autorka, co ją poruszyło. Tematów dostarcza życie. Z pasją opowiadała, jak wydobywa pomysły na kolejną powieść

z czysto energetycznego stanu – ,,przed napisaniem”. Dodała, że ważne dla niej książki ,,pisały się same”, bo przemówiła za nimi prawda. Tak było w przypadku zaprezentowanych szerzej na spotkaniu trzech tytułów- historii opartych na faktach: ,,Mocna więź”, ,,Doktórka od familoków” i ,,Taka piękna śmierć”. Wzruszający los bohaterki ,,Doktórki od familoków” Jolanty Wadowskiej-Król, nazywanej „Matką Boska Szopienicka”, zasłużonej dla społeczności śląskiej w walce z ołowicą, to piękna historia silnej, odważnej kobiety, która mówi o wierności ideałom i stawia pytanie- czy faktycznie jesteśmy kowalami naszego losu? Natomiast ,,Taka piękna śmierć” powstała, by wyrazić niezgodę na hejt.

Wymienione przez autorkę ,,Małe zbrodnie” również miały na celu zachęcić czytelników do refleksji, a jednocześnie uświadomić im, że ocenianie wyborów innych ludzi przychodzi zbyt łatwo.

Autorka uchyliła rąbka tajemnicy dotyczącej najbliższych planów literackich. Opowiadała anegdoty, żartowała, chętnie odpowiadała na wszystkie pytania. Uczestnicy mieli możliwość zakupu książki i otrzymania dedykacji oraz zrobienia zdjęcia.

Spotkanie z Panią Magdaleną zaliczamy do bardzo udanych - to są niezapomniane chwile.