dscn3999W Oddziale muzyczno-fonograficznym Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu od lat prowadzona jest działalność na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Filia dysponuje stanowiskiem komputerowym ze specjalistycznym oprogramowaniem udźwiękawiającym i powiększającym tekst, Auto-lektorem – urządzeniem lektorskim czytającym teksty drukowane oraz powiększalnikiem Prisma przeznaczonym dla osób słabo widzących.

Biblioteka posiada również 10 Czytaków – urządzeń odtwarzających książki zapisane w specjalnym formacie MP3. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” w Warszawie, które zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych, filia dysponuje ponad 1500 tytułami  książek  odtwarzanych w urządzeniu Czytak.

W swoich zbiorach biblioteka posiada również ponad 2000 audiobooków - książek mówionych na płytach CD, książki multimedialne w standardzie Daisy oraz czasopisma do odsłuchu na płytach CD otrzymywane z Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „DeFacto” w Płocku.

W ofercie filii znajdują się również filmy na płytach DVD z audiodeskrypcją, zawierające dodatkową ścieżką dźwiękową dla osób niewidomych.

W IV kwartale 2017 roku Oddział muzyczno-fonograficzny Filii nr 1 wzbogacił się o nowe zabawki wspomagające rozwój dzieci niewidomych i słabo widzących. Oprócz posiadających już takich zabawek jak: domino dotykowe, ruletka, kostka manipulacyjna i koło z labiryntem, zakupiono nowe gry rozwijające percepcję słuchową i dotykową u dzieci. Są to: „Zwierzęta” – memory przestrzenne, „Poczuj pary”- gra pamięciowa, „Memory dźwiękowe”- gra polegająca na odnalezieniu par dwóch tak samo brzmiących drewnianych klocków, „Puzzle wypukłe dotykowe”- drewniane tabliczki, na których można ułożyć obrazki, kolorowa mata piankowa z wyjmowanymi literami alfabetu oraz „Symfonia- pulpit dyrygenta”- zabawka muzyczna  z figurkami 7 instrumentów.

Zakupiono również Matę Coil, wykorzystywaną do zabaw ruchowych oraz telewizor z 65 calowym ekranem. Nowoczesne wyposażenie Oddziału ułatwia i uatrakcyjnia prowadzenie zajęć edukacyjnych i zabaw z dziećmi, a także umożliwia organizowanie zamkniętych projekcji filmów z audiodeskrypcją dla członków Koła Polskiego Związku Niewidomych.