Kronika 2019

DSCN7591mMagdalena Grela urodzona w Tarnobrzegu, od 2015 r. związana zawodowo z Rzeszowem. Swoją przygodę z aparatem rozpoczęła od fotografowania koncertów muzycznych. Interesuje się fotografią socjologiczną i reportażem. Najchętniej fotografuje ludzi na targach staroci, zarówno sprzedawców, jak i potencjalnych klientów. Należy do nieformalnej społeczności fotografów z Rzeszowa „Dokumentalni”, gdzie narodził się pomysł na realizację reportażu o osobach niewidomych, który ostatecznie pani Magdalena zrealizowała sama.

Czytaj więcej...

DSCN7741m

Tradycyjnie jak co roku, w sobotnie przedpołudnie, 14 grudnia do dzieci z Koła Polskiego Związku Niewidomych w Tarnobrzegu przybył Mikołaj z górą prezentów. Za miejsce wspólnej zabawy wybrał Filię nr 1 na Serbinowie. Spotkanie poprowadzili Św. Mikołaj, w którego rolę wcielił się pan Jakub Nowak z Fundacji Szansa dla Niewidomych w Rzeszowie oraz pani Aleksandra Pasieka, również z Fundacji.

W poniedziałek 9 grudnia 2019 r. w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały o książce pt. ,,Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955 -1996" autorstwa Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Spotkanie poprowadziła Anna Pałys. Początek tej wymiany myśli, to list poetki do Zbigniewa Herberta, który pochodzi z roku 1955. Czytelnik jest świadkiem, jak znajomość szybko zmienia się w serdeczną przyjaźń między ludźmi inteligentnymi i uduchowionymi. Ostatni list pochodzi z roku 1996, kiedy Szymborska odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Lektura omawiana na ostatnim w tym roku spotkaniu DKK, dała nam możliwość poznania dwójki autorów od strony prywatnej poprzez treść ich korespondencji, co sprawiło zarówno mnie jak i Paniom Klubowiczkom wielką przyjemność. Każdy z listów jest wyjątkowy zarówno dla autora, jak i adresata.Zarażają humorem i dowcipem, stanowią lekką, wspierającą i podnoszącą na duchu lekturę. Sama treść listów - czasami wierszowanych, odręcznie ilustrowanych - ogranicza się do pozdrowień, zaproszeń, życzeń, próśb czy spraw zawodowych. Redaktorka działu poezji w krakowskim ,,Życiu literackim" najczęściej prosi poetę o przysłanie wierszy do publikacji. Zachwycają wszystkie - pisane na papierze firmowym, pocztówkach, kartkach papieru, zwyczajnych kartonikach czy stronach tytułowych tomików poezji wzajemnie sobie darowanych, a także w formie wyklejanek wykonywanych ręcznie przez Wisławę Szymborską.

Klubowiczki przyznały, że wzrusza w tej epistolografii niecodzienny humor, błyskotliwość, dystans do siebie i do świata. Czytelnik wyczuwa wszystkie emocje, przede wszystkim czułość, która przekazana została na kartach książki i jest to piękne czytelnicze doświadczenie. Polecamy.

DSCN7573