plakabrudekmW Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka, 14.02.2019 roku, gościła Anna Zielińska – Brudek, promując swój najnowszy zbiór poezji „Ugina się dzień”. Z Tarnobrzegiem Pani Anna była związana przez 11 lat. Jako dziennikarz Tygodnika Nadwiślańskiego, a następnie oficer prasowy Komendanta Wojewódzkiej Policji w Tarnobrzegu pozostawiła tu wiele wspomnień i przyjaźni, czego dowodem była ilość osób przybyłych na spotkanie.

 

21 lat temu wyjechałam z Tarnobrzega, w którym spędziłam 11 lat będących najpiękniejszym i najwspanialszym czasem w moim życiu, stąd moja miłość i przywiązanie do tego miasta i ludzi tu mieszkających Przyjeżdżam tu, by z serca podziękować za chwile tu przeżyte. Wiersze piszę bo, rzeczywistość i poezja to jedno – powiedziała poetka witając się z publicznością.

Prowadząca spotkanie Grażyna Ślęzak – Wójcik , dziennikarz Radia Kielce, na wstępie przypomniała twórczą drogę bohaterki spotkania. Anna Zielińska – Brudek zadebiutowała tomikiem„ Gorzkie owoce”. Następnie ukazały się „Tymczasowi” i „W oknie zaufania”. Jest również współredaktorem publikacji „Duszpasterstwo Policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś”. Jej tekst wspomnieniowy „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia”, w której ponad 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia o wyborze kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Jest także autorką tekstu „Kolędy od policjantów” pierwszego tego typu utworu w kraju. Pomysłodawcą nagrania i kompozytorem muzyki do kolędy był Romuald Lipko założyciel Budki Suflera, kolędę wyśpiewał piosenkarz Grzegorz Wilk. Od kilku lat Anna Zielińska-Brudek prezentuje swoje wiersze na Warszawskiej Jesieni Poezji, a także na antenie Radia Kielce. Najnowsze jej utwory to teksty hymnów dla Zespołu Szkół Powiatowych w Bodzentynie „Mowa ojczysta jest tu” oraz Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie „ Pieśń dla mojej szkoły”. Pani Grażyna nie omieszkała też wspomnieć o nagrodach, które Pani Anna otrzymała za swoją twórczość i pracę dziennikarska. Z długiej listy do najbardziej prestiżowych należą I Nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim ogłoszonym przez Wojewódzki Dom Kultury w Białej Podlaskiej. Nagroda w konkursie Radia Kielce i Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego za opowiadanie „Pokonać strach przed śmiercią” oraz wyróżnienie za reportaż „Pętla na plebani”.
Natomiast refleksjami o samej twórczości poetki z czytelnikami podzielił się Stanisław Nyczaj - prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, którego Pani Anna jest członkiem od 2015 roku. Jak się okazało, nie tylko Pani Anna w Tarnobrzegu ma wielu przyjaciół. Również Pan Nyczaj „ wyłowił” wśród publiczności osobę, z którą mu było dane spotykać się wiele lat temu na literackich ścieżkach. Osoba tą była p. Irena Adamczyk, emerytowany dziś pracownik Biblioteki.

Niepowtarzalny, liryczny klimat wieczoru stworzyli  Anna Cebo i Sylwester Łysiak interpretacją wierszy pełnych wzruszeń i przemyśleń oraz występ Anny Pintal i  Natalii Ciecierskiej. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych Anny Cebo „Uniwersum” i rysunków Ewy Zielińskiej.

Jako, że spotkanie zorganizowano w Dzień św. Walentego pani Anna zadbała o to by wieczór był nie tylko ucztą dla ducha. Ucztą dla podniebienia były walentynkowe serca słodka niespodzianka, którą zaserwowała poetka.

plakatbrudek