121099475 3323232Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu po raz kolejny już włącza się do VI ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK, która przebiegać będzie pod hasłem „Klimat na czytanie”. Klimat na czytanie, czyli dobry czas na czytanie w czasie ograniczonych możliwości korzystania z innych form upowszechniania kultury. Książka  to najbardziej dostępna, przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w lekturze wsparcia, wytchnienia, pasji, rozrywki.

Wypożyczanie i dzielenie się  książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka, jest sposobem na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu. Każda NOC BIBIOTEK to święto biblioteki i czytania. W roku bieżącym, w związku z pandemią COVID 19, zaprosiliśmy do skorzystania z niekonwencjonalnych, bo odbywających się w przestrzeni wirtualnej, „klimatycznych” wydarzeń akcji  przygotowanych przez bibliotekarzy.

W nawiązaniu do hasła przewodniego Nocy Bibliotek – „Klimat na czytanie” – bibliotekarze przygotowali interesujące formy mające na celu upowszechnianie czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na problem dewastacji środowiska. 10 października na fanpage’u biblioteki o godz. 18ej rozpoczęła się Wirtualna Noc Bibliotek. Zainaugurowana została głośnym czytaniem hymnu pt. „Klimat na czytanie”, napisanego specjalne na tę okazję przez Jacka Cygana. Wśród zaplanowanych form znalazły się także warsztaty on-line pt. „Eko-Ludek”, quiz ekologiczny, prezentacja wybranych książek poruszających temat dbania o klimat oraz głośne czytanie wiersza Doroty Masłowskiej o „psach nierasy”. Formy on-line miały w sumie 618 odbiorców. Ponadto, od piątku do poniedziałku, w Bibliotece Głównej oraz wszystkich filiach bibliotecznych udostępniane były linki i kody do filmu animowanego pt. „Jakub, Mimmi i gadające psy” oraz link do ekologicznej gry on-line. Wydano 24 linki oraz 24 kody.