zolw

Miesiąc maj w Bibliotece przebiegł niezwykle intensywnie. Oprócz form realizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek i projektu „Literatura na pięciolinii” w filiach bibliotecznych odbywały się liczne spotkania dla przedszkolaków i uczniów Szkół Podstawowych. W Filii nr 1 hucznie świętowano Światowy Dzień Żółwia przypadający na 23 maja. 

Odbyły się tam trzy spotkania dla przedszkolaków z Przedszkola nr 7, które miały na celu uświadomienie, jak ważna jest ochrona żółwi należących już do wymierającego gatunku. Odczytane książeczki wprowadziły dzieci w egzotyczny świat tych zwierząt. Pozwoliły one poznać ich zwyczaje, jak również wiele ciekawostek dotyczących ich życia. Efektem spotkania była wspólnie wykonana praca plastyczna przestawiająca żółwia, która stała się ozdobą „Galerii Jedynki”.

Czterolatki z Przedszkola „Bajka” po raz pierwszy odwiedziły Filię nr 2 i uczestniczyły tam w swojej pierwszej lekcji bibliotecznej. Wysłuchały krótkich opowiadań i poznały księgozbiór Oddziału dla dzieci. Uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Sobowie także mieli okazję po raz pierwszy poznać sąsiadującą ze szkołą bibliotekę. Bibliotekarka zaprezentowała im różne rodzaje książek i wszystkie zakamarki biblioteki. Dowiedziały się również, co trzeba zrobić, aby być jej czytelnikiem, jak należy traktować książki oraz co można robić w bibliotece oprócz pożyczania książek. Z kolei w Filii nr 4 dzieci uczestniczyły w zabawie czytelniczej zorganizowanej z okazji Dnia Ślimaka – rozwiązywały krzyżówki wykorzystując książki znajdujące się w bibliotece.

Wyjątkowo dużo działo się w Filii nr 7, którą w maju odwiedziła każda grupa z Przedszkola Integracyjnego nr 9.  Najmłodsi, czyli 3-latki, podczas spotkania zatytułowanego „Kto się schował w bajeczce” " wysłuchały wybranych fragmentów bajek i obejrzały prezentowane przez panią bibliotekarkę bajeczki. Wśród nich znalazły się książeczki do głaskania, z ruchomymi elementami i w formie 3D. Starsza grupa podczas „Bajkowego Misz-Maszu” także zapoznała się z księgozbiorem biblioteki i poznała przygody Misia Tulisia. Z kolei 5-latki dowiedziały się, że w tarnobrzeskich Bibliotekach mieszka „Tarnobrzeski Straszon” – Móltek. Najstarsza grupa zapoznała się z warunkami korzystania z biblioteki, poznała układ książek na półkach, wysłuchała wiersza J. Huszcza "Skarga książki", oraz bajeczki pt. "Nie lubię książek : koniec kropka". Zapoznała się także z ofertą książek, które mogły już samodzielnie przeczytać oraz z nowościami zakupionymi do biblioteki.

W maju przypada wyjątkowe święto – Dzień Mamy. Dlatego też nie mogło obyć się bez literackich spotkań i zabaw podkreślających ten szczególny dzień. Bibliotekarka z Filii nr 8 odwiedziła dwie najstarsze grupy dzieci z Przedszkola nr 1 by przeczytać im kilka fragmentów książek o mamach i mamusiach: „Bardzo ważne daty dla Ciebie, Mamy i Taty” , „Mamusia dla Koko” i „Zawsze z mamą” a także o nich porozmawiać – o tym, jak są ważne, jak różne i za co je kochamy. Natomiast w Filii nr 3 z okazji Dnia Matki można było wypożyczyć pakiet książek z niespodzianką dla mamy.