F3 1mFerie już za nami. Przez całe dwa tygodnie w Bibliotece Głównej oraz filiach bibliotecznych zorganizowano – pod wspólnym hasłem „W ferie nuda daleka – gdy blisko biblioteka” – szereg zróżnicowanych zajęć, zarówno dla młodszych jak i nieco starszych. Wiadomo, że najlepszym sposobem na nudę jest zabawa, dlatego też dzieci odwiedzające Bibliotekę czas ferii mogły spędzić w sposób twórczy, kreatywny, w atmosferze relaksu i rozrywki.

Najliczniej odbywały się zajęcia plastyczne i artystyczne angażujące wyobraźnię i umiejętności motoryczne. Przy pomocy przeróżnych materiałów i narzędzi powstały ciekawe prace plastyczne – płaskie, przestrzenne i 3D – kartki, bałwanki, zimowe ogrody i pejzaże, „eskimoski, które mają zimne noski”, ramki na zdjęcia, kotyliony czy papierowe śnieżynki. Nowością było wykorzystanie skomplikowanej techniki „iris folding”, z którą uczestnicy zajęć poradzili sobie rewelacyjnie. Dużą część form stanowiły także zajęcia literacko-plastyczne, w których motywem przewodnim prac były teksty literackie – wiersze, opowiadania, bajki i baśnie. Dzieci poznały świat pingwinków, Stumilowego lasu, tajemniczego zamku, Wesołego Ryjka i baśniową stronę zimy. Podczas ferii było również edukacyjnie i interaktywnie. Okazało się, że świetnym sposobem na nudę – a dodatkowo na poprawę koncentracji i naukę nowych rzeczy – są gry planszowe, quizy, krzyżówki, zgaduj-zgadul, puzzle, kolorowanki, układanki czy zabawy z monitorem interaktywnym. Ciekawym urozmaiceniem zabaw były kodowanki oraz escape roomy, podczas których uczestnicy rozwikłali sprawę złodziei dzieł sztuki i skoku na bank, szukali ukrytych zwierząt a także podróżowali przez różne kraje. Dodatkową atrakcją były zajęcia muzyczne, polegające na wspólnym śpiewaniu kolęd, zabawa czytelnicza trwająca przez całe ferie w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej pt. „Choinka pełna niespodzianek” oraz konkurs plastyczny „Zimowe czary-mary”, o którego wynikach poinformujemy już niebawem. Ponadto odbywały się głośne czytania organizowane zarówno w bibliotekach, jak również w zaprzyjaźnionych przedszkolach. Na czas ferii przypadło również kolejne spotkanie miłośniczek czytania książek, na którym rozmawiano o „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, która pozwoliła wysnuć bardzo mądry wniosek, że nigdy nie jest za późno na zmianę i odkrycie na nowo miłości do bliskich ale przede wszystkim do samego siebie. Mamy nadzieję, że różnorodność organizowanych form trafiła w gusta ich uczestników i okazała się ciekawym i oryginalnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.