cmoddzialNiewątpliwie każdy miłośnik kotów zna tę datę – 17 luty – bowiem na ten dzień przypada Światowy Dzień Kota. Jest to wspaniałym pretekstem by podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, a także zwrócić uwagę na los kotów wolnożyjących i bezdomnych. To też świetny powód by spotkać się w bibliotece z przedszkolakami, uczniami i o kotach porozmawiać.

W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej odbyło się aż sześć spotkań z okazji Światowego Dnia Kota. Uczestniczyły w nich 4 i 6-latki z Przedszkola nr 3, 4,5 i 6-latki z Przedszkola „Bajka”, 6-latki w Przedszkola nr 5 oraz 4-latki z Przedszkola nr 13. Oprócz czytania opowieści o kotach, poznawania ciekawostek o tych tajemniczych zwierzakach, były także kocie zabawy. Dzieci wcielały się w kotki łapiące myszy, układały puzzle, rozpoznawały kocich bohaterów książek, brały udział w zabawie ruchowej, tworzyły kocie bransoletki oraz podobizny kotków. Z kolei w Filii nr 1 na os. Serbinów przedszkolaki z Przedszkola nr 7 odśpiewały piosenkę „Wlazł kotek na płotek” i obejrzały edukacyjny film przedstawiający różne rasy kotów, oraz bajkę o „Kocie Filemonie”. Dzieci także chętnie podzieliły się historiami o swoich „mruczkach” – tym, jako o nie dbają i jak się z nimi bawią. Filia nr 2 na os. Siarkowiec gościła 5-latki z Przedszkola nr 15 oraz 6-latki z Przedszkola na 4. Obie grupy wysłuchały bajki o „Kocie w butach” oraz o „Filemonie i Bonifacym”, poznały kilka ciekawostek na temat kotów a także bawiły się, wykonując koty na bazie cyfry 8.

Podczas spotkania pt. „Kotek Psotek”, zorganizowanego w Filii nr 3 na os. Miechocin, uczniowie kl. I ze Szkoły Podstawowej nr 6 dowiedzieli się, że nasze domowe czworonogi, tak samo jak ludzie, odczuwają różne emocje, tj.: radość, smutek i strach. Naszym obowiązkiem jest zapewnić im podstawowe środki niezbędne do przeżycia, czyli pamiętać o karmieniu, spędzaniu razem czasu na zabawach i spacerach, a kiedy zaistnieje taka potrzeba o zapewnieniu opieki weterynaryjnej. Podczas pogawędki uczniowie zauważyli, że nie powinniśmy obojętnie przechodzić obok porzuconych zwierząt oraz zwierząt ze schroniska, ale starać się im – w miarę możliwości – pomagać i je wspierać. Uwieńczeniem spotkania były zajęcia plastyczne, na których powstały piękne, kolorowe koty.