DSC 0001mmW piątek, 17 marca 2023, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka z czytelnikami i sympatykami swojej twórczości spotkała się Jolanta Tworek, autorka nietuzinkowych wierszy o przyrodniczej tematyce. Spotkanie promujące drugą część „Przyrodyków, czyli wierszowanych spotkań z przyrodą”, które poprowadził Piotr Duma, było okazją do rozmów o inspiracjach, planach wydawniczych oraz przesłaniu jakie towarzyszy autorce podczas pisania.

Jak podkreśliła pisze z myślą zarówno o najmłodszych jak i dorosłych a lekka, humorystyczna forma ma zaszczepić szacunek do przyrody a w szczególności zwierząt. Stąd też w jej twórczości pojawia się cała ich gromada. Ponadto, jak dodała z uśmiechem autorka mają wzbogacać słownictwo, poprzez zamieszczanie mniej znanych lub popularnych określeń. Przy okazji jest to też okazja do poćwiczenia polskiej ortografii oraz wymowy różnych językowych łamańców. W trakcie spotkania wiersze z nowego tomiku zaprezentowali pierwsi i najsurowsi recenzenci, czyli córki i mąż pisarki, czytał również prowadzący spotkanie. Całość przyrodniczego nastroju dopełniła wystawa ilustracji do książki i prezentacja zdjęć wykonanych przez panią Jolantę, które niejednokrotnie stały się inspiracją twórczą.

Jolanta Tworek – od prawie 20 lat nauczycielka przyrody, biologii i geografii w Szkole Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu chętnie obserwuje przyrodę i lubi ją fotografować.

Angażuje się w liczne projekty i działania na rzecz ochrony środowiska oraz akcje charytatywne. W wolnym czasie podróżuje po świecie, uprawia rośliny w przydomowym ogródku oraz pichci w kuchni. Dotychczas ukazały się „Przyrodyki cz.1”, „Kulturyki”, a także pojedyncze utwory tematyczne w innych wydawnictwach. Pisze także teksty piosenek. „Przyrodyki część 2” to kolejny zbiór wierszy dla dzieci (i nie tylko) przybliżających piękno otaczającego nas świata. Tomik zawiera zarówno utwory poważne jak i nieco żartobliwe, często opatrzone morałem.