DSC 2300 czm

Hasło tegorocznej, XX już edycji, Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka” miało na celu podkreślenie społecznego charakteru instytucji, otwartej na potrzeby społeczności zarówno jako grupy, jak i każdej indywidualnej osoby. Dlatego też, zróżnicowane formy przygotowane w tym roku skupiły się na pokazaniu biblioteki z nieco innej, niewidocznej na co dzień strony, ale także na zaprezentowaniu jej jako miejsca, które jest wspólnym „dobrem” przynależącym do wszystkich.

Wyjątkową ofertą były escaperoomy, skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich, które umożliwiły uczestnikom „przejście” przez wszystkie działy Biblioteki i poznanie pracowników, którzy zazwyczaj bywają mniej widoczni dla Użytkowników, wszak biblioteka to nie tylko agendy udostepniające księgozbiór, ale także wiele działów, które czuwają nad prawidłowym jej funkcjonowaniem. Z kolei młodsze grupy, miały niecodzienną okazję by zwiedzić całą bibliotekę i zajrzeć w miejsca, gdzie wstęp mają jedynie pracownicy. Aby przybliżyć zasady funkcjonowania biblioteki i zapoznać dzieci z jej księgozbiorem zorganizowano szereg lekcji bibliotecznych, podczas których uczestnicy dowiedzieli się, co zrobić by zostać Użytkownikiem biblioteki i jak z niej korzystać. Część księgozbioru udało się poznać dzięki spotkaniom z książką, w ramach których odbywały się nie tylko głośne czytania, zajęcia literacko-plastyczne, literacko-edukacyjne, ale również spotkanie Miłośniczek Czytania Książek, na którym omawiano „Anię na Uniwersytecie” L.M. Montgomery, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego, którego tematem przewodnim była książka pt. „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” T. J. Reid oraz „Rozmowy o książkach”, gdzie rozmawiano o „Moim skradzionym życiu” R. Villancher.

Ogromną atrakcją były spotkania ze specjalnie zaproszonymi gośćmi. W Sali odczytowej dr Adam Wójcik – Łużycki prezentował swoją najnowszą publikację, pt. „Dzików mój Wawel” – swoistą kronikę działań okraszoną anegdotami z przebiegu prac remontowych zamku z Dzikowie. W Filii nr 1 na Serbinowie Pani Maria Pałkus przybliżyła młodzieży historię pszczelarstwa w regionie oraz podstawowe informacje o Lasowiakach. Z kolei inna grupa uczniów poznała „Dzień z życia niewidomego” – a wszystko to dzięki Pani Teresie Biało, która opowiadała o swoich własnych doświadczeniach i podkreśliła znaczenie w swoim życiu Molly – psa-przewodnika, także obecnego na spotkaniu. Dodatkowo, pierwszoklasiści rozmawiali z Panią psycholog Bożeną Kozieł na temat emocji, podkreślając wielką moc optymizmu. W Filii nr 2 zaproszeni Goście z Tarnobrzeskiego Centrum Seniora przeczytali sześciolatkom z Przedszkola nr 15 kilka wybranych bajek.

Nie zabrakło także – bardzo lubianych przez najmłodszych czytelników – zabaw czytelniczych. Na dzieci wypożyczające pakiety książek czekały niespodzianki. Przedszkolaki tworzyły także prace plastyczne przedstawiające projekt wymarzonej biblioteki, a które można podziwiać w oknach Filii nr 8 na os. Przywiśle. Ponadto, zarówno młodsi, jak i starsi Czytelnicy Oddziału dla dzieci i młodzieży BG – na specjalnie przygotowanej tablicy – mogli napisać lub narysować coś co zilustruje ich myśl - dlaczego biblioteka jest dla nich ważna?

We wszystkich przygotowanych przez Bibliotekę Główną oraz filie biblioteczne formach wzięło udział ponad 950 osób. Dziękujemy wszystkim zaprzyjaźnionym Przedszkolom, Szkołom, Żłobkom oraz Czytelnikom, którzy odwiedzili nas podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Mamy nadzieję, że dzięki tak licznie przygotowanym spotkaniom i inspirującym atrakcjom będą już zawsze nazwać Bibliotekę - Moją, Twoją, Naszą!